2020 Australia Virtual Track Challenge


Flying 200m Results

Final Result

Under 15 Men

1. Luke RICHERT (QLD) Anna Meares Velodrome 12.099 (actual time) 12.073 (adjusted time)
2. Kai GOLTMAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.389 (actual time) 12.347 (adjusted time)
3. Thomas LOADSMAN (QLD) Anna Meares Velodrome 12.549 (actual time) 12.522 (adjusted time)
4. Niel VAN NIEKERK (SA) Super-Dome 12.54 (actual time) 12.582 (adjusted time)
5. William MATHWIN (SA) Super-Dome 12.59 (actual time) 12.633 (adjusted time)
6. Finlay MCROBBIE (WA) Speed Dome 12.967 (actual time) 12.797 (adjusted time)
7. Dylan ROGERS (TAS) Silverdome 12.89 (actual time) 12.805 (adjusted time)
8. Edward MARCKS (ACT) Dunc Gray Velodrome 12.879 (actual time) 12.835 (adjusted time)
9. Xavier BLAND (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.931 (actual time) 12.887 (adjusted time)
10. Binuk KULATHUNGA (SA) Super-Dome 13.05 (actual time) 13.094 (adjusted time)
11. Alex EAVES (TAS) Silverdome 13.21 (actual time) 13.123 (adjusted time)
12. Angus STEADMAN (ACT) Dunc Gray Velodrome 13.221 (actual time) 13.176 (adjusted time)
13. Darcy GREENWOOD (SA) Super-Dome 14.14 (actual time) 13.185 (adjusted time)
14. Hayden STEVENS (ACT) Dunc Gray Velodrome 13.318 (actual time) 13.273 (adjusted time)
15. Lachlan OLIVER (TAS) Silverdome 13.39 (actual time) 13.302 (adjusted time)
16. Liam GOLTMAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 13.499 (actual time) 13.453 (adjusted time)
17. Jack FARRELL (NT) NT Velodrome 13.34 (actual time) 13.46 (adjusted time)
18. Kalan TUCKER (SA) Super-Dome 13.53 (actual time) 13.576 (adjusted time)
19. Cadel LOVETT (NSW) Dunc Gray Velodrome 13.667 (actual time) 13.621 (adjusted time)
20. Nicholas BROXAM (TAS) Silverdome 13.84 (actual time) 13.749 (adjusted time)
21. Luke WADSWORTH (QLD) Anna Meares Velodrome 13.884 (actual time) 13.854 (adjusted time)
22. Ewan LANDMAN (SA) Super-Dome 14.06 (actual time) 14.108 (adjusted time)
23. Cornelius LAWTON (NT) NT Velodrome 14.5 (actual time) 14.631 (adjusted time)
24. Ashton FOO (NT) NT Velodrome 15.42 (actual time) 15.559 (adjusted time)
25. Felix BERTSCHI (NT) NT Velodrome 16.37 (actual time) 16.518 (adjusted time)
26. Archie BURRASTON (NT) NT Velodrome 16.85 (actual time) 17.002 (adjusted time)
27. Ran Delpachithra (NT) NT Velodrome 17.17 (actual time) 17.325 (adjusted time)
28. Rove McComiske (NT) NT Velodrome 18.75 (actual time) 18.92 (adjusted time)
29. Clancy PRATT (NT) NT Velodrome 20.24 (actual time) 20.423 (adjusted time)

Under 15 Women

1. Ebony ROBINSON (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.903 (actual time) 12.79 (adjusted time)
2. Isabelle RUSSELL (NSW) Dunc Gray Velodrome 13.215 (actual time) 13.1 (adjusted time)
3. Liliya TATARINOFF (NSW) Dunc Gray Velodrome 13.329 (actual time) 13.213 (adjusted time)
4. Anna Rose GRAY (SA) Super-Dome 13.17 (actual time) 13.215 (adjusted time)
5. Nicole DUNCAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 13.412 (actual time) 13.295 (adjusted time)
6. Amelie SANDERS (QLD) Anna Meares Velodrome 13.769 (actual time) 13.739 (adjusted time)
7. Georgia WILSON (QLD) Anna Meares Velodrome 13.878 (actual time) 13.848 (adjusted time)
8. Riegan STANTON (SA) Super-Dome 14.05 (actual time) 14.098 (adjusted time)
9. Ava SCHMIDTKE (SA) Super-Dome 14.11 (actual time) 14.158 (adjusted time)
10. Anna DUBIER (NSW) Dunc Gray Velodrome 14.443 (actual time) 14.317 (adjusted time)
11. Kaylee DUNN (NT) NT Velodrome 14.25 (actual time) 14.379 (adjusted time)
12. Grace WATSON (QLD) Anna Meares Velodrome 14.569 (actual time) 14.537 (adjusted time)
13. Meika DERRICO (TAS) Silverdome 14.85 (actual time) 14.753 (adjusted time)
14. Chloe DAL PASSO (WA) Speed Dome 15.39 (actual time) 15.188 (adjusted time)
15. Imogen FULLER (NSW) Dunc Gray Velodrome 15.262 (actual time) 15.21 (adjusted time)
16. Eden SEALEY-CUNNINGTON (QLD) Anna Meares Velodrome 15.41 (actual time) 15.377 (adjusted time)
17. Sophie BROTHERTON (TAS) Silverdome 15.51 (actual time) 15.408 (adjusted time)
18. Makayla FULLER (NSW) Dunc Gray Velodrome 16.321 (actual time) 16.179 (adjusted time)
19. Aimee Lawton (NT) NT Velodrome 16.79 (actual time) 16.942 (adjusted time)
20. Emma LAWTON (NT) NT Velodrome 16.97 (actual time) 17.124 (adjusted time)
21. Matilda PRATT (NT) NT Velodrome 16.97 (actual time) 17.124 (adjusted time)
22. Imogen Kuipers (NT) NT Velodrome 17.43 (actual time) 17.588 (adjusted time)
23. Nyah Anne Rose BERTSCHI (NT) NT Velodrome 23.11 (actual time) 23.311 (adjusted time)

Under 17 Men

1. Ben ANDERSON (NSW) Dunc Gray Velodrome 11.62 (actual time) 11.519 (adjusted time)
2. Jaydan STANTON-KEIR (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.01 (actual time) 11.905 (adjusted time)
3. Hayden VAN DER PLOEG (TAS) Silverdome 12.03 (actual time) 11.951 (adjusted time)
4. Harrison PAPADIMITRIOU (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.23 (actual time) 12.123 (adjusted time)
5. Isaac SILVA (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.35 (actual time) 12.242 (adjusted time)
6. William EAVES (TAS) Silverdome 12.41 (actual time) 12.329 (adjusted time)
7. Samuel MCKEE (TAS) Silverdome 12.64 (actual time) 12.557 (adjusted time)
8. Flynn REITSEMA (TAS) Silverdome 12.82 (actual time) 12.736 (adjusted time)
9. Riley ALEXANDA (QLD) Anna Meares Velodrome 13.049 (actual time) 13.021 (adjusted time)
10. Connor DOYLE (SA) Super-Dome 13.17 (actual time) 13.215 (adjusted time)
11. Thomas CLAYTON (TAS) Silverdome 13.41 (actual time) 13.322 (adjusted time)
12. Zachary CLARK (QLD) Anna Meares Velodrome 13.394 (actual time) 13.365 (adjusted time)
13. Matthew BROWNSCOMBE (NT) NT Velodrome 13.94 (actual time) 14.066 (adjusted time)
14. Tyler STRETTON (TAS) Silverdome 17.06 (actual time) 16.948 (adjusted time)

Under 17 Women

1. Meg MARKER (SA) Super-Dome 12.38 (actual time) 12.422 (adjusted time)
2. Keira WILL (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.733 (actual time) 12.69 (adjusted time)
3. Keeley HENDERSON (QLD) Anna Meares Velodrome 12.828 (actual time) 12.8 (adjusted time)
4. Lily STRATFORD (ACT) Dunc Gray Velodrome 12.91 (actual time) 12.866 (adjusted time)
5. Mirella WILLIS-HELL (SA) Super-Dome 12.98 (actual time) 13.024 (adjusted time)
6. Eugenie O'ROURKE (TAS) Silverdome 13.51 (actual time) 13.421 (adjusted time)
7. Mia BROWN (TAS) Silverdome 13.69 (actual time) 13.6 (adjusted time)
8. Zara Williamson (WA) Speed Dome 13.851 (actual time) 13.668 (adjusted time)
9. Ebony RAINBOW (TAS) Silverdome 14.07 (actual time) 13.978 (adjusted time)
10. Mackenzie COUPLAND (WA) Dunc Gray Velodrome 14.575 (actual time) 14.382 (adjusted time)
11. Kiara DEXTER (WA) Speed Dome 14.889 (actual time) 14.693 (adjusted time)
12. Sophie MCPHAIL (WA) Speed Dome 14.907 (actual time) 14.71 (adjusted time)

Under 19 Men

1. Daniel BARBER (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.326 (actual time) 10.291 (adjusted time)
2. Ryan ELLIOTT (QLD) Anna Meares Velodrome 10.721 (actual time) 10.698 (adjusted time)
3. Maxwell LIEBEKNECHT (SA) Super-Dome 10.7 (actual time) 10.736 (adjusted time)
4. Jarrah ANDERSON (ACT) Dunc Gray Velodrome 10.793 (actual time) 10.756 (adjusted time)
5. Duncan ALLEN (QLD) Anna Meares Velodrome 10.794 (actual time) 10.771 (adjusted time)
6. Daniel GOOGE (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.955 (actual time) 10.918 (adjusted time)
7. Daniel SAMUEL (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.991 (actual time) 10.954 (adjusted time)
8. Dylan STANTON (SA) Super-Dome 11.02 (actual time) 11.057 (adjusted time)
9. Ryan BRITTEN (NSW) Dunc Gray Velodrome 11.18 (actual time) 11.142 (adjusted time)
10. Blake LONG (WA) Speed Dome 11.478 (actual time) 11.327 (adjusted time)
11. Lachlan HALLMARK (QLD) Anna Meares Velodrome 11.419 (actual time) 11.394 (adjusted time)
12. Scott LYNCH (QLD) Anna Meares Velodrome 11.794 (actual time) 11.768 (adjusted time)
13. Michael HARRISON (NT) NT Velodrome 12.19 (actual time) 12.299 (adjusted time)
14. Samuel BROWNSCOMBE (NT) NT Velodrome 12.55 (actual time) 12.664 (adjusted time)
15. Ethan FOO (NT) NT Velodrome 13.29 (actual time) 13.41 (adjusted time)

Under 19 Women

1. Ella SIBLEY (SA) Super-Dome 11.61 (actual time) 11.649 (adjusted time)
2. Claudia MARCKS (ACT) Dunc Gray Velodrome 11.752 (actual time) 11.712 (adjusted time)
3. Kalinda ROBINSON (NSW) Dunc Gray Velodrome 11.809 (actual time) 11.769 (adjusted time)
4. Deneaka BLINCO (QLD) Anna Meares Velodrome 11.807 (actual time) 11.781 (adjusted time)
5. Tyler PUZICHA (NSW) Dunc Gray Velodrome 11.939 (actual time) 11.898 (adjusted time)
6. Sarah CLIFF (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.186 (actual time) 12.145 (adjusted time)
7. Caitlin CORSET (QLD) Anna Meares Velodrome 12.689 (actual time) 12.662 (adjusted time)
8. Charli HOLMES (QLD) Anna Meares Velodrome 13.082 (actual time) 13.054 (adjusted time)
9. Lillian DOWDLE (QLD) Anna Meares Velodrome 13.232 (actual time) 13.203 (adjusted time)
10. Emily STRUMFIN (NSW) Dunc Gray Velodrome 13.531 (actual time) 13.485 (adjusted time)
11. Mckenzie WILSON (WA) Speed Dome 14.18 (actual time) 13.992 (adjusted time)
12. Savannah COUPLAND (WA) Speed Dome 14.277 (actual time) 14.089 (adjusted time)
13. Grace JOHNSTONE (TAS) Silverdome 14.59 (actual time) 14.494 (adjusted time)

Elite Men

1. Thomas CORNISH (SA) Super-Dome 9.82 (actual time) 9.853 (adjusted time)
2. James BRISTER (SA) Super-Dome 9.87 (actual time) 9.903 (adjusted time)
3. Carlos CARISIMO (SA) Super-Dome 10.01 (actual time) 10.044 (adjusted time)
4. Kye BONSER (WA) Speed Dome 10.296 (actual time) 10.161 (adjusted time)
5. Leigh HOFFMAN (SA) Super-Dome 10.21 (actual time) 10.245 (adjusted time)
6. Charles HOFMAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.447 (actual time) 10.412 (adjusted time)
7. Luke Zaccaria (WA) Speed Dome 10.66 (actual time) 10.52 (adjusted time)
8. Ben HARVEY (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.818 (actual time) 10.749 (adjusted time)
9. John TROVAS (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.813 (actual time) 10.776 (adjusted time)
10. Max HOUSDEN (NSW) Dunc Gray Velodrome 10.826 (actual time) 10.789 (adjusted time)
11. Brycen FLETCHER (QLD) Anna Meares Velodrome 10.924 (actual time) 10.9 (adjusted time)
12. Daniel RICKARD (ACT) Dunc Gray Velodrome 11.095 (actual time) 11.057 (adjusted time)
13. Hayden SMITH (NSW) Dunc Gray Velodrome 11.196 (actual time) 11.158 (adjusted time)
14. Joshua GLUHAK (QLD) Anna Meares Velodrome 11.397 (actual time) 11.372 (adjusted time)
15. Peter Makras (QLD) Dunc Gray Velodrome 11.458 (actual time) 11.433 (adjusted time)
16. Tamlin GILES (QLD) Anna Meares Velodrome 12.074 (actual time) 12.048 (adjusted time)

Elite Women

1. Kristina CLONAN (QLD) Super-Dome 10.92 (actual time) 10.957 (adjusted time)
2. Breanna HARGRAVE (SA) Super-Dome 11.12 (actual time) 11.158 (adjusted time)
3. Lara TUCKER (SA) Super-Dome 11.57 (actual time) 11.609 (adjusted time)
4. Jacqui MENGLER-MOHR (QLD) Anna Meares Velodrome 11.656 (actual time) 11.631 (adjusted time)
5. Selina HO (NSW) Dunc Gray Velodrome 11.907 (actual time) 11.867 (adjusted time)
6. Lizanne FOX (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.083 (actual time) 12.042 (adjusted time)
7. Sally MCKENNA (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.809 (actual time) 12.765 (adjusted time)
8. Joanne ARANCIBIA (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.857 (actual time) 12.813 (adjusted time)
9. Hannah SANDISON (NSW) Dunc Gray Velodrome 12.892 (actual time) 12.848 (adjusted time)
10. Jacqui KLOWSS (QLD) Anna Meares Velodrome 13.212 (actual time) 13.183 (adjusted time)
11. Emily WALKER (TAS) Silverdome 13.74 (actual time) 13.65 (adjusted time)
12. Karis BONSER (WA) Speed Dome 14.195 (actual time) 14.007 (adjusted time)
13. Elyson BRIGGS (QLD) Anna Meares Velodrome 14.779 (actual time) 14.747 (adjusted time)

Para-Cycling B

Para-Cycling C

1. Kyle WILLIS MC3 (QLD) Anna Meares Velodrome 12.456 (actual time) 12.429 (adjusted time)
2. Patrick BEST MC4 (TAS) Silverdome 13.34 (actual time) 13.252 (adjusted time)
3. Nathan GLARVEY AWII (QLD) Anna Meares Velodrome 14.267 (actual time) 14.236 (adjusted time)
4. Alister WOODROFFE MC5 (TAS) Silverdome 14.51 (actual time) 14.415 (adjusted time)
5. Patrick DENNIS MC4 (TAS) Silverdome 14.83 (actual time) 14.733 (adjusted time)