2020 Australia Virtual Track Challenge


Individual Pursuit Results

Final Result

Under 15 Men

1. Wil HOLMES(SA) Super-Dome 2:24.84 (actual time) 2:25.387 (adjusted time)
2. Luke RICHERT(QLD) Anna Meares Velodrome 2:28.894 (actual time) 2:28.562 (adjusted time)
3. Alex EAVES(TAS) Silverdome 2:33.78 (actual time) 2:32.889 (adjusted time)
4. Kai GOLTMAN(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:35.864 (actual time) 2:34.691 (adjusted time)
5. Angus STEADMAN(ACT) Dunc Gray Velodrome 2:36.485 (actual time) 2:35.307 (adjusted time)
6. Xavier BLAND(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:37.385 (actual time) 2:36.2 (adjusted time)
7. Cadel LOVETT(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:37.603 (actual time) 2:36.416 (adjusted time)
8. Finlay MCROBBIE(WA) Speed Dome 2:39.468 (actual time) 2:37.371 (adjusted time)
9. Niel VAN NIEKERK(SA) Super-Dome 2:39.05 (actual time) 2:39.651 (adjusted time)
10. Thomas LOADSMAN(QLD) Anna Meares Velodrome 2:39.762 (actual time) 2:39.696 (adjusted time)
11. Dylan ROGERS(TAS) Silverdome 2:40.83 (actual time) 2:39.899 (adjusted time)
12. Edward MARCKS(ACT) Dunc Gray Velodrome 2:41.509 (actual time) 2:40.293 (adjusted time)
13. William MATHWIN(SA) Super-Dome 2:39.9 (actual time) 2:40.504 (adjusted time)
14. Lachlan OLIVER(TAS) Silverdome 2:43.09 (actual time) 2:42.145 (adjusted time)
15. Binuk KULATHUNGA(SA) Super-Dome 2:44.51 (actual time) 2:45.131 (adjusted time)
16. Liam GOLTMAN(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:47.579 (actual time) 2:46.318 (adjusted time)
17. Nicholas BROXAM(TAS) Silverdome 2:48.31 (actual time) 2:47.335 (adjusted time)
18. Luke WADSWORTH(QLD) Anna Meares Velodrome 2:49.77 (actual time) 2:49.707 (adjusted time)
19. Hayden STEVENS(ACT) Dunc Gray Velodrome 2:51.379 (actual time) 2:50.089 (adjusted time)
20. Ewan LANDMAN(SA) Super-Dome 2:50.58 (actual time) 2:51.224 (adjusted time)
21. Darcy GREENWOOD(SA) Super-Dome 2:52.96 (actual time) 2:53.613 (adjusted time)
22. Jack FARRELL(NT) NT Velodrome 3:03.05 (actual time) 2:58.69 (adjusted time)
23. Cornelius LAWTON(NT) NT Velodrome 3:11.44 (actual time) 3:07.374 (adjusted time)
24. Felix BERTSCHI(NT) NT Velodrome 3:15.9 (actual time) 3:11.879 (adjusted time)
25. Ashton FOO(NT) NT Velodrome 3:24.65 (actual time) 3:20.717 (adjusted time)
26. Ran Delpachithra(NT) NT Velodrome 3:48.12 (actual time) 3:44.424 (adjusted time)

Under 15 Women

1. Isabelle RUSSELL(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:45.569 (actual time) 2:44.323 (adjusted time)
2. Georgia WILSON(QLD) Anna Meares Velodrome 2:48.265 (actual time) 2:48.203 (adjusted time)
3. Anna DUBIER(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:49.697 (actual time) 2:48.419 (adjusted time)
4. Ebony ROBINSON(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:49.913 (actual time) 2:48.624 (adjusted time)
5. Amelie SANDERS(QLD) Anna Meares Velodrome 2:49.188 (actual time) 2:49.125 (adjusted time)
6. Liliya TATARINOFF(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:50.879 (actual time) 2:49.582 (adjusted time)
7. Nicole DUNCAN(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:54.297 (actual time) 2:52.985 (adjusted time)
8. Makayla FULLER(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:56.734 (actual time) 2:55.403 (adjusted time)
9. Imogen FULLER(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:57.085 (actual time) 2:55.752 (adjusted time)
10. Kaylee DUNN(NT) NT Velodrome 3:01.03 (actual time) 2:56.859 (adjusted time)
11. Ava SCHMIDTKE(SA) Super-Dome 2:56.26 (actual time) 2:56.926 (adjusted time)
12. Eden SEALEY-CUNNINGTON(QLD) Anna Meares Velodrome 2:57.379 (actual time) 2:57.313 (adjusted time)
13. Meika DERRICO(TAS) Silverdome 2:59.13 (actual time) 2:58.093 (adjusted time)
14. Grace WATSON(QLD) Anna Meares Velodrome 2:59.971 (actual time) 2:59.904 (adjusted time)
15. Chloe DAL PASSO(WA) Speed Dome 3:04.19 (actual time) 3:01.768 (adjusted time)
16. Sophie BROTHERTON(TAS) Silverdome 3:17.2 (actual time) 3:16.058 (adjusted time)
17. Aimee Lawton(NT) NT Velodrome 3:35.079 (actual time) 3:31.253 (adjusted time)
18. Imogen Kuipers(NT) NT Velodrome 3:37.6 (actual time) 3:33.798 (adjusted time)

Under 17 Men

1. Hamish MCKENZIE(TAS) Silverdome 2:19.02 (actual time) 2:18.215 (adjusted time)
2. William EAVES(TAS) Silverdome 2:24.17 (actual time) 2:23.335 (adjusted time)
3. Ben ANDERSON(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:24.679 (actual time) 2:23.847 (adjusted time)
4. Jarlath WHITTAKER(QLD) Anna Meares Velodrome 2:26.234 (actual time) 2:26.173 (adjusted time)
5. Hayden VAN DER PLOEG(TAS) Silverdome 2:28.46 (actual time) 2:27.6 (adjusted time)
6. Curtis TRKULJA(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:29.766 (actual time) 2:28.904 (adjusted time)
7. Thomas CLAYTON(TAS) Silverdome 2:32.08 (actual time) 2:31.199 (adjusted time)
8. Flynn REITSEMA(TAS) Silverdome 2:33.92 (actual time) 2:33.029 (adjusted time)
9. Sebastian COLLINS(QLD) Anna Meares Velodrome 2:34.543 (actual time) 2:34.479 (adjusted time)
10. Jamie ANDERSON(SA) Super-Dome 2:33.8 (actual time) 2:34.575 (adjusted time)
11. Campbell PALMER(TAS) Silverdome 2:35.6 (actual time) 2:34.699 (adjusted time)
12. Samuel MCKEE(TAS) Silverdome 2:36.92 (actual time) 2:36.011 (adjusted time)
13. Isaac SILVA(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:41.655 (actual time) 2:40.725 (adjusted time)
14. Connor DOYLE(SA) Super-Dome 2:44.07 (actual time) 2:44.896 (adjusted time)
15. Harrison PAPADIMITRIOU(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:47.22 (actual time) 2:46.258 (adjusted time)
16. Riley ALEXANDA(QLD) Anna Meares Velodrome 2:49.132 (actual time) 2:49.062 (adjusted time)
17. Zachary CLARK(QLD) Anna Meares Velodrome 2:55.065 (actual time) 2:54.992 (adjusted time)
18. Matthew BROWNSCOMBE(NT) NT Velodrome 3:04.09 (actual time) 2:59.95 (adjusted time)

Under 17 Women

1. Keira WILL(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:34.284 (actual time) 2:33.396 (adjusted time)
2. Lily STRATFORD(ACT) Dunc Gray Velodrome 2:40.209 (actual time) 2:39.287 (adjusted time)
3. Bronte STEWART(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:43.837 (actual time) 2:42.894 (adjusted time)
4. Keeley HENDERSON(QLD) Anna Meares Velodrome 2:43.313 (actual time) 2:43.245 (adjusted time)
5. Mia BROWN(TAS) Silverdome 2:45.27 (actual time) 2:44.313 (adjusted time)
6. Eugenie O'ROURKE(TAS) Silverdome 2:46.19 (actual time) 2:45.227 (adjusted time)
7. Villo HALASZ(QLD) Anna Meares Velodrome 2:47.023 (actual time) 2:46.961 (adjusted time)
8. Akala KEEBLE(QLD) Anna Meares Velodrome 2:51.976 (actual time) 2:51.912 (adjusted time)
9. Summer NORDMEYER(SA) Super-Dome 2:51.95 (actual time) 2:52.816 (adjusted time)
10. Ebony RAINBOW(TAS) Silverdome 2:56.66 (actual time) 2:55.637 (adjusted time)
11. Mirella WILLIS-HELL(SA) Super-Dome 2:57.95 (actual time) 2:58.846 (adjusted time)
12. Mackenzie COUPLAND(WA) Dunc Gray Velodrome 3:7.682 (actual time) 3:5.214 (adjusted time)
13. Kiara DEXTER(WA) Speed Dome 3:15.529 (actual time) 3:12.958 (adjusted time)

Under 19 Men

1. Oliver BLEDDYN(WA) Speed Dome 3:17.067 (actual time) 3:14.476 (adjusted time)
2. Dylan EATHER(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:18.852 (actual time) 3:18.533 (adjusted time)
3. Mitchell YARDE(QLD) Anna Meares Velodrome 3:20.945 (actual time) 3:20.886 (adjusted time)
4. James DERRICK(WA) Speed Dome 3:23.594 (actual time) 3:20.917 (adjusted time)
5. Dalton STRETTON(TAS) Silverdome 3:27.32 (actual time) 3:26.119 (adjusted time)
6. Leo ZIMMERMANN(SA) Super-Dome 3:26.39 (actual time) 3:27.169 (adjusted time)
7. Conor WATSON(QLD) Anna Meares Velodrome 3:28.076 (actual time) 3:28.015 (adjusted time)
8. Joshua BRODIE(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:28.965 (actual time) 3:28.63 (adjusted time)
9. Jack MENZIES(TAS) Silverdome 3:29.99 (actual time) 3:28.774 (adjusted time)
10. Ryan BRITTEN(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:29.535 (actual time) 3:29.199 (adjusted time)
11. Finn WALSH(QLD) Anna Meares Velodrome 3:29.777 (actual time) 3:29.715 (adjusted time)
12. James PANIZZA(QLD) Anna Meares Velodrome 3:29.803 (actual time) 3:29.741 (adjusted time)
13. Angus MILLER(SA) Super-Dome 3:30.7 (actual time) 3:31.496 (adjusted time)
14. Zac MARRIAGE(SA) Super-Dome 3:31.12 (actual time) 3:31.917 (adjusted time)
15. Xander GRIFFITHS(QLD) Anna Meares Velodrome 3:32.19 (actual time) 3:32.127 (adjusted time)
16. Deren PERRY(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:32.628 (actual time) 3:32.287 (adjusted time)
17. Ryland SHORT(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:33.19 (actual time) 3:32.848 (adjusted time)
18. Jonah HAMER(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:36.67 (actual time) 3:36.323 (adjusted time)
19. Aston FREETH(SA) Super-Dome 3:36.33 (actual time) 3:37.147 (adjusted time)
20. Scott LYNCH(QLD) Anna Meares Velodrome 3:40.739 (actual time) 3:40.647 (adjusted time)
21. Ephraim MARTENSON(QLD) Anna Meares Velodrome 3:42.077 (actual time) 3:41.985 (adjusted time)
22. Harvey MCINTOSH(QLD) Anna Meares Velodrome 3:44.03 (actual time) 3:43.937 (adjusted time)
23. Joshua COMMONS(WA) Speed Dome 3:48.145 (actual time) 3:45.145 (adjusted time)
24. Josh HANIGAN(TAS) Silverdome 3:50.6 (actual time) 3:49.264 (adjusted time)
25. Michael HARRISON(NT) NT Velodrome 4:05.9 (actual time) 3:59.103 (adjusted time)
26. Samuel BROWNSCOMBE(NT) NT Velodrome 4:11.72 (actual time) 4:05.263 (adjusted time)
27. Ethan FOO(NT) NT Velodrome 4:21.93 (actual time) 4:15.576 (adjusted time)

Under 19 Women

1. Francesca SEWELL(QLD) Anna Meares Velodrome 2:24.805 (actual time) 2:24.745 (adjusted time)
2. Liliana MCLENNAN(QLD) Anna Meares Velodrome 2:27.41 (actual time) 2:27.355 (adjusted time)
3. Katarina CHUNG-ORR(SA) Super-Dome 2:28.11 (actual time) 2:28.856 (adjusted time)
4. Sarah CLIFF(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:29.934 (actual time) 2:29.694 (adjusted time)
5. Brooke CARNES(QLD) Anna Meares Velodrome 2:29.93 (actual time) 2:29.868 (adjusted time)
6. Claudia MARCKS(ACT) Dunc Gray Velodrome 2:30.23 (actual time) 2:29.989 (adjusted time)
7. Ella SIBLEY(SA) Super-Dome 2:30.85 (actual time) 2:31.577 (adjusted time)
8. Alli ANDERSON(SA) Super-Dome 2:31.9 (actual time) 2:32.665 (adjusted time)
9. Briana MCDONALD(QLD) Anna Meares Velodrome 2:33.545 (actual time) 2:33.488 (adjusted time)
10. Amy WRIGHT(TAS) Silverdome 2:35 (actual time) 2:34.102 (adjusted time)
11. Rebel BROOKER(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:34.972 (actual time) 2:34.723 (adjusted time)
12. Haylee FULLER(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:34.972 (actual time) 2:34.723 (adjusted time)
13. Tess WIGHT(SA) Super-Dome 2:35.46 (actual time) 2:36.243 (adjusted time)
14. Amelia TRKULJA(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:37.226 (actual time) 2:36.974 (adjusted time)
15. Emily STRUMFIN(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:41.082 (actual time) 2:40.824 (adjusted time)
16. Jacqueline VOLTZ(SA) Super-Dome 2:40.52 (actual time) 2:41.328 (adjusted time)
17. Caitlin CORSET(QLD) Anna Meares Velodrome 2:42.581 (actual time) 2:42.521 (adjusted time)
18. Zara FULLER(NSW) Dunc Gray Velodrome 2:49.005 (actual time) 2:48.033 (adjusted time)
19. Grace JOHNSTONE(TAS) Silverdome 2:56.3 (actual time) 2:55.279 (adjusted time)
20. Mckenzie WILSON(WA) Speed Dome 2:59.655 (actual time) 2:57.293 (adjusted time)
21. Savannah COUPLAND(WA) Speed Dome 3:01.687 (actual time) 2:59.298 (adjusted time)

Elite Men

1. Conor LEAHY(WA) Super-Dome 4:13.96 (actual time) 4:14.919 (adjusted time)
2. Liam WALSH(QLD) Anna Meares Velodrome 4:22.303 (actual time) 4:22.226 (adjusted time)
3. Blake QUICK(QLD) Anna Meares Velodrome 4:22.873 (actual time) 4:22.764 (adjusted time)
4. James MORIARTY(QLD) Anna Meares Velodrome 4:26.025 (actual time) 4:25.926 (adjusted time)
5. Haddon KILMARTIN(QLD) Anna Meares Velodrome 4:28.378 (actual time) 4:28.299 (adjusted time)
6. Luke Wight(SA) Super-Dome 4:27.44 (actual time) 4:28.45 (adjusted time)
7. Josh HARRISON(SA) Super-Dome 4:28.45 (actual time) 4:29.464 (adjusted time)
8. Ben NEPPL(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:30.429 (actual time) 4:30.02 (adjusted time)
9. Zachary MARSHALL(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:31.467 (actual time) 4:31.057 (adjusted time)
10. Rohan HAYDON-SMITH(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:32.007 (actual time) 4:31.596 (adjusted time)
11. Kurt EATHER(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:35.763 (actual time) 4:35.346 (adjusted time)
12. Kai Laqurant CHAPMAN(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:36.582 (actual time) 4:36.164 (adjusted time)
13. Johnathan MILLINGTON(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:37.856 (actual time) 4:37.436 (adjusted time)
14. Daniel LUKE(QLD) Anna Meares Velodrome 4:44.118 (actual time) 4:44.034 (adjusted time)
15. Oscar VARNEY(TAS) Silverdome 5:03.82 (actual time) 5:02.06 (adjusted time)
16. Sebastian PLANT(QLD) Anna Meares Velodrome 5:02.859 (actual time) 5:02.763 (adjusted time)

Elite Women

1. Lauren PERRY(TAS) Silverdome 3:37.03 (actual time) 3:35.773 (adjusted time)
2. Chloe MORAN(SA) Super-Dome 3:35.62 (actual time) 3:36.706 (adjusted time)
3. Emily WATTS(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:39.329 (actual time) 3:39.2 (adjusted time)
4. Georgia WHITEHOUSE(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:39.334 (actual time) 3:39.205 (adjusted time)
5. Josie TALBOT(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:41.133 (actual time) 3:41.003 (adjusted time)
6. Amber Pate(SA) Super-Dome 3:44.58 (actual time) 3:45.711 (adjusted time)
7. Maddison TAYLOR(QLD) Anna Meares Velodrome 3:53.621 (actual time) 3:53.524 (adjusted time)
8. Chloe HEFFERNAN(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:54.56 (actual time) 3:54.422 (adjusted time)
9. Lucie FITYUS(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:57.182 (actual time) 3:57.042 (adjusted time)
10. Joanne ARANCIBIA(NSW) Dunc Gray Velodrome 3:59.306 (actual time) 3:59.165 (adjusted time)
11. Emily WILLIAMS(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:08.784 (actual time) 4:08.637 (adjusted time)
12. Laura BRIENESSE(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:09.206 (actual time) 4:09.059 (adjusted time)
13. Mackenzie VOSS(QLD) Anna Meares Velodrome 4:16.064 (actual time) 4:15.957 (adjusted time)
14. Caitlin WILLIAMSON(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:23.847 (actual time) 4:23.691 (adjusted time)

Para-Cycling B

Para-Cycling C

1. Kyle WILLIS MC3(QLD) Anna Meares Velodrome 3:49.655 (actual time) 3:49.559 (adjusted time)
2. Bronwyn DOLMAN WC5(SA) Super-Dome 4:05.83 (actual time) 4:06.758 (adjusted time)
3. Nathan GLARVEY AWII(QLD) Anna Meares Velodrome 4:12.912 (actual time) 4:12.818 (adjusted time)
4. Patrick BEST MC4(TAS) Silverdome 5:24.46 (actual time) 5:23.253 (adjusted time)
5. Alister WOODROFFE MC5(TAS) Silverdome 5:51.73 (actual time) 5:49.693 (adjusted time)