2020 Australia Virtual Track Challenge


Time Trial Results

Final Result

Under 15 Men

1. Kai GOLTMAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:36.729 (actual time) 0:36.518 (adjusted time)
2. Wil HOLMES (SA) Super-Dome 0:36.44 (actual time) 0:36.62 (adjusted time)
3. Luke RICHERT (QLD) Anna Meares Velodrome 0:37.485 (actual time) 0:37.404 (adjusted time)
4. Thomas LOADSMAN (QLD) Anna Meares Velodrome 0:37.507 (actual time) 0:37.426 (adjusted time)
5. Angus STEADMAN (ACT) Dunc Gray Velodrome 0:38.068 (actual time) 0:37.849 (adjusted time)
6. Niel VAN NIEKERK (SA) Super-Dome 0:37.69 (actual time) 0:37.876 (adjusted time)
7. Xavier BLAND (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:38.188 (actual time) 0:37.968 (adjusted time)
8. Edward MARCKS (ACT) Dunc Gray Velodrome 0:38.356 (actual time) 0:38.135 (adjusted time)
9. Finlay MCROBBIE (WA) Speed Dome 0:39.591 (actual time) 0:38.827 (adjusted time)
10. Cadel LOVETT (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:39.34 (actual time) 0:39.114 (adjusted time)
11. Dylan ROGERS (TAS) Silverdome 0:39.4 (actual time) 0:39.285 (adjusted time)
12. Alex EAVES (TAS) Silverdome 0:39.56 (actual time) 0:39.445 (adjusted time)
13. Nicholas BROXAM (TAS) Silverdome 0:39.65 (actual time) 0:39.535 (adjusted time)
14. Lachlan OLIVER (TAS) Silverdome 0:39.65 (actual time) 0:39.535 (adjusted time)
15. Binuk KULATHUNGA (SA) Super-Dome 0:39.5 (actual time) 0:39.695 (adjusted time)
16. William MATHWIN (SA) Super-Dome 0:39.57 (actual time) 0:39.765 (adjusted time)
17. Darcy GREENWOOD (SA) Super-Dome 0:39.57 (actual time) 0:39.765 (adjusted time)
18. Cornelius LAWTON (NT) NT Velodrome 0:40.63 (actual time) 0:40.007 (adjusted time)
19. Hayden STEVENS (ACT) Dunc Gray Velodrome 0:40.793 (actual time) 0:40.558 (adjusted time)
20. Kalan TUCKER (SA) Super-Dome 0:40.4 (actual time) 0:40.599 (adjusted time)
21. Ewan LANDMAN (SA) Super-Dome 0:40.64 (actual time) 0:40.84 (adjusted time)
22. Liam GOLTMAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:41.527 (actual time) 0:41.288 (adjusted time)
23. Luke WADSWORTH (QLD) Anna Meares Velodrome 0:41.543 (actual time) 0:41.453 (adjusted time)
24. Jack FARRELL (NT) NT Velodrome 0:42.14 (actual time) 0:41.518 (adjusted time)
25. Ashton FOO (NT) NT Velodrome 0:44.55 (actual time) 0:43.964 (adjusted time)
26. Felix BERTSCHI (NT) NT Velodrome 0:45.42 (actual time) 0:44.842 (adjusted time)
27. Archie BURRASTON (NT) NT Velodrome 0:46.77 (actual time) 0:46.204 (adjusted time)
28. Ran Delpachithra (NT) NT Velodrome 0:50.64 (actual time) 0:50.11 (adjusted time)
29. Clancy PRATT (NT) NT Velodrome 0:55.14 (actual time) 0:54.652 (adjusted time)
30. Rove McComiske (NT) NT Velodrome 0:55.85 (actual time) 0:55.368 (adjusted time)

Under 15 Women

1. Ebony ROBINSON (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:37.98 (actual time) 0:37.761 (adjusted time)
2. Liliya TATARINOFF (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:38.603 (actual time) 0:38.255 (adjusted time)
3. Nicole DUNCAN (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:39.422 (actual time) 0:39.195 (adjusted time)
4. Isabelle RUSSELL (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:40.287 (actual time) 0:40.055 (adjusted time)
5. Anna Rose GRAY (SA) Super-Dome 0:40.34 (actual time) 0:40.543 (adjusted time)
6. Kaylee DUNN (NT) NT Velodrome 0:41.83 (actual time) 0:41.218 (adjusted time)
7. Riegan STANTON (SA) Super-Dome 0:41.68 (actual time) 0:41.89 (adjusted time)
8. Amelie SANDERS (QLD) Anna Meares Velodrome 0:42.301 (actual time) 0:42.209 (adjusted time)
9. Anna DUBIER (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:42.486 (actual time) 0:42.242 (adjusted time)
10. Grace WATSON (QLD) Anna Meares Velodrome 0:43.034 (actual time) 0:42.941 (adjusted time)
11. Georgia WILSON (QLD) Anna Meares Velodrome 0:43.408 (actual time) 0:43.314 (adjusted time)
12. Ava SCHMIDTKE (SA) Super-Dome 0:43.56 (actual time) 0:43.779 (adjusted time)
13. Meika DERRICO (TAS) Silverdome 0:44.32 (actual time) 0:44.191 (adjusted time)
14. Imogen FULLER (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:44.454 (actual time) 0:44.198 (adjusted time)
15. Makayla FULLER (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:44.738 (actual time) 0:44.481 (adjusted time)
16. Eden SEALEY-CUNNINGTON (QLD) Anna Meares Velodrome 0:45.031 (actual time) 0:44.933 (adjusted time)
17. Chloe DAL PASSO (WA) Speed Dome 0:47.149 (actual time) 0:46.239 (adjusted time)
18. Sophie BROTHERTON (TAS) Silverdome 0:47.98 (actual time) 0:47.84 (adjusted time)
19. Aimee Lawton (NT) NT Velodrome 0:49.07 (actual time) 0:48.526 (adjusted time)
20. Matilda PRATT (NT) NT Velodrome 0:50.37 (actual time) 0:49.838 (adjusted time)
21. Imogen Kuipers (NT) NT Velodrome 0:51.34 (actual time) 0:50.817 (adjusted time)
22. Nyah Anne Rose BERTSCHI (NT) NT Velodrome 1:08.78 (actual time) 1:08.419 (adjusted time)

Under 17 Men

1. Ben ANDERSON (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:35.046 (actual time) 0:34.844 (adjusted time)
2. Harrison PAPADIMITRIOU (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:36.259 (actual time) 0:36.05 (adjusted time)
3. William EAVES (TAS) Silverdome 0:36.99 (actual time) 0:36.882 (adjusted time)
4. Hayden VAN DER PLOEG (TAS) Silverdome 0:37.21 (actual time) 0:37.102 (adjusted time)
5. Jaydan STANTON-KEIR (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:37.481 (actual time) 0:37.265 (adjusted time)
6. Campbell PALMER (TAS) Silverdome 0:37.5 (actual time) 0:37.391 (adjusted time)
7. Samuel MCKEE (TAS) Silverdome 0:37.51 (actual time) 0:37.401 (adjusted time)
8. Jarlath WHITTAKER (QLD) Anna Meares Velodrome 0:37.95 (actual time) 0:37.868 (adjusted time)
9. Flynn REITSEMA (TAS) Silverdome 0:38.31 (actual time) 0:38.198 (adjusted time)
10. Isaac SILVA (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:38.73 (actual time) 0:38.507 (adjusted time)
11. Sebastian COLLINS (QLD) Anna Meares Velodrome 0:38.757 (actual time) 0:38.673 (adjusted time)
12. Curtis TRKULJA (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:39.402 (actual time) 0:39.175 (adjusted time)
13. Riley ALEXANDA (QLD) Anna Meares Velodrome 0:40.415 (actual time) 0:40.327 (adjusted time)
14. Zachary CLARK (QLD) Anna Meares Velodrome 0:42.569 (actual time) 0:42.477 (adjusted time)
15. Tyler STRETTON (TAS) Silverdome 0:44.03 (actual time) 0:43.902 (adjusted time)
16. Thomas CLAYTON (TAS) Silverdome 0:50.15 (actual time) 0:50.004 (adjusted time)

Under 17 Women

1. Meg MARKER (SA) Super-Dome 0:37.96 (actual time) 0:38.147 (adjusted time)
2. Lily STRATFORD (ACT) Dunc Gray Velodrome 0:38.655 (actual time) 0:38.433 (adjusted time)
3. Keira WILL (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:39.615 (actual time) 0:39.387 (adjusted time)
4. Bronte STEWART (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:40.381 (actual time) 0:40.149 (adjusted time)
5. Keeley HENDERSON (QLD) Anna Meares Velodrome 0:40.721 (actual time) 0:40.633 (adjusted time)
6. Mirella WILLIS-HELL (SA) Super-Dome 0:40.74 (actual time) 0:40.941 (adjusted time)
7. Eugenie O'ROURKE (TAS) Silverdome 0:41.12 (actual time) 0:41 (adjusted time)
8. Villo HALASZ (QLD) Anna Meares Velodrome 0:41.217 (actual time) 0:41.128 (adjusted time)
9. Summer NORDMEYER (SA) Super-Dome 0:41.31 (actual time) 0:41.514 (adjusted time)
10. Mia BROWN (TAS) Silverdome 0:41.8 (actual time) 0:41.678 (adjusted time)
11. Ebony RAINBOW (TAS) Silverdome 0:42.05 (actual time) 0:41.928 (adjusted time)
12. Zara Williamson (WA) Speed Dome 0:43.282 (actual time) 0:42.447 (adjusted time)
13. Akala KEEBLE (QLD) Anna Meares Velodrome 0:42.887 (actual time) 0:42.794 (adjusted time)
14. Mackenzie COUPLAND (WA) Dunc Gray Velodrome 0:43.722 (actual time) 0:42.878 (adjusted time)
15. Sophie MCPHAIL (WA) Speed Dome 0:44.061 (actual time) 0:43.216 (adjusted time)
16. Kiara DEXTER (WA) Speed Dome 0:45.675 (actual time) 0:44.794 (adjusted time)

Under 19 Men

1. Daniel BARBER (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:02.8 (actual time) 1:02.589 (adjusted time)
2. Daniel GOOGE (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:05.81 (actual time) 1:05.393 (adjusted time)
3. Oliver BLEDDYN (WA) Speed Dome 1:07.154 (actual time) 1:05.858 (adjusted time)
4. Ryan BRITTEN (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:06.26 (actual time) 1:06.037 (adjusted time)
5. Leo ZIMMERMANN (SA) Super-Dome 1:05.76 (actual time) 1:06.084 (adjusted time)
6. Mitchell YARDE (QLD) Anna Meares Velodrome 1:06.263 (actual time) 1:06.119 (adjusted time)
7. Jack MENZIES (TAS) Silverdome 1:06.35 (actual time) 1:06.157 (adjusted time)
8. Joshua BRODIE (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:06.809 (actual time) 1:06.584 (adjusted time)
9. Ryland SHORT (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:07.001 (actual time) 1:06.776 (adjusted time)
10. Deren PERRY (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:07.33 (actual time) 1:07.104 (adjusted time)
11. Dalton STRETTON (TAS) Silverdome 1:07.43 (actual time) 1:07.234 (adjusted time)
12. Xander GRIFFITHS (QLD) Anna Meares Velodrome 1:07.488 (actual time) 1:07.342 (adjusted time)
13. Duncan ALLEN (QLD) Anna Meares Velodrome 1:07.604 (actual time) 1:07.458 (adjusted time)
14. Maxwell LIEBEKNECHT (SA) Super-Dome 1:08.12 (actual time) 1:08.456 (adjusted time)
15. Conor WATSON (QLD) Anna Meares Velodrome 1:08.612 (actual time) 1:08.463 (adjusted time)
16. Finn WALSH (QLD) Anna Meares Velodrome 1:08.669 (actual time) 1:08.52 (adjusted time)
17. Jonah HAMER (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:09.6 (actual time) 1:09.366 (adjusted time)
18. Ephraim MARTENSON (QLD) Anna Meares Velodrome 1:10.085 (actual time) 1:09.933 (adjusted time)
19. Scott LYNCH (QLD) Anna Meares Velodrome 1:11.174 (actual time) 1:11.02 (adjusted time)
20. Lachlan HALLMARK (QLD) Anna Meares Velodrome 1:11.174 (actual time) 1:11.02 (adjusted time)
21. Dylan STANTON (SA) Super-Dome 1:11.27 (actual time) 1:11.621 (adjusted time)
22. Joshua COMMONS (WA) Speed Dome 1:13.011 (actual time) 1:11.653 (adjusted time)
23. James PANIZZA (QLD) Anna Meares Velodrome 1:12.654 (actual time) 1:12.497 (adjusted time)
24. Josh HANIGAN (TAS) Silverdome 1:12.76 (actual time) 1:12.548 (adjusted time)
25. Michael HARRISON (NT) NT Velodrome 1:16.9 (actual time) 1:15.589 (adjusted time)

Under 19 Women

1. Tyler PUZICHA (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:36.33 (actual time) 0:36.208 (adjusted time)
2. Kalinda ROBINSON (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:36.516 (actual time) 0:36.393 (adjusted time)
3. Desree BARNES (QLD) Anna Meares Velodrome 0:36.495 (actual time) 0:36.416 (adjusted time)
4. Liliana MCLENNAN (QLD) Anna Meares Velodrome 0:36.705 (actual time) 0:36.625 (adjusted time)
5. Deneaka BLINCO (QLD) Anna Meares Velodrome 0:36.765 (actual time) 0:36.685 (adjusted time)
6. Ella SIBLEY (SA) Super-Dome 0:36.64 (actual time) 0:36.825 (adjusted time)
7. Claudia MARCKS (ACT) Dunc Gray Velodrome 0:37.75 (actual time) 0:37.623 (adjusted time)
8. Sarah CLIFF (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:38.3 (actual time) 0:38.171 (adjusted time)
9. Brooke CARNES (QLD) Anna Meares Velodrome 0:38.607 (actual time) 0:38.523 (adjusted time)
10. Briana MCDONALD (QLD) Anna Meares Velodrome 0:39.22 (actual time) 0:39.135 (adjusted time)
11. Caitlin CORSET (QLD) Anna Meares Velodrome 0:39.634 (actual time) 0:39.548 (adjusted time)
12. Lillian DOWDLE (QLD) Anna Meares Velodrome 0:39.668 (actual time) 0:39.582 (adjusted time)
13. Charli HOLMES (QLD) Anna Meares Velodrome 0:39.924 (actual time) 0:39.837 (adjusted time)
14. Amy WRIGHT (TAS) Silverdome 0:40.07 (actual time) 0:39.953 (adjusted time)
15. Grace JOHNSTONE (TAS) Silverdome 0:40.29 (actual time) 0:40.173 (adjusted time)
16. Amelia TRKULJA (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:40.35 (actual time) 0:40.214 (adjusted time)
17. Savannah COUPLAND (WA) Speed Dome 0:41.901 (actual time) 0:41.092 (adjusted time)
18. Emily STRUMFIN (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:41.651 (actual time) 0:41.511 (adjusted time)
19. Mckenzie WILSON (WA) Speed Dome 0:42.943 (actual time) 0:42.114 (adjusted time)
20. Haylee FULLER (NSW) Dunc Gray Velodrome 2:34.489 (actual time) 2:33.511 (adjusted time)

Elite Men

1. Thomas CORNISH (SA) Super-Dome 1:00.81 (actual time) 1:01.103 (adjusted time)
2. Blake QUICK (QLD) Anna Meares Velodrome 1:01.779 (actual time) 1:01.645 (adjusted time)
3. James MORIARTY (QLD) Anna Meares Velodrome 1:02.022 (actual time) 1:01.88 (adjusted time)
4. Godfrey SLATTERY (VIC) Super-Dome 1:02.11 (actual time) 1:02.409 (adjusted time)
5. Kye BONSER (WA) Speed Dome 1:04.582 (actual time) 1:03.336 (adjusted time)
6. Liam WALSH (QLD) Anna Meares Velodrome 1:04.078 (actual time) 1:03.939 (adjusted time)
7. Joshua DUFFY (TAS) Super-Dome 1:03.67 (actual time) 1:03.977 (adjusted time)
8. Luke Wight (SA) Super-Dome 1:03.67 (actual time) 1:03.977 (adjusted time)
9. Daniel GANDY (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:04.271 (actual time) 1:04.076 (adjusted time)
10. Haddon KILMARTIN (QLD) Anna Meares Velodrome 1:04.985 (actual time) 1:04.844 (adjusted time)
11. Carlos CARISIMO (SA) Super-Dome 1:04.67 (actual time) 1:04.982 (adjusted time)
12. Leigh HOFFMAN (SA) Super-Dome 1:04.82 (actual time) 1:05.132 (adjusted time)
13. Ben HARVEY (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:05.343 (actual time) 1:05.145 (adjusted time)
14. Mark CALLEIJA (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:06.078 (actual time) 1:05.877 (adjusted time)
15. Oscar VARNEY (TAS) Silverdome 1:09.25 (actual time) 1:09.048 (adjusted time)
16. Sebastian PLANT (QLD) Anna Meares Velodrome 1:10.697 (actual time) 1:10.544 (adjusted time)
17. Tamlin GILES (QLD) Anna Meares Velodrome 1:14.131 (actual time) 1:13.97 (adjusted time)

Elite Women

1. Kristina CLONAN (QLD) Super-Dome 0:34.9 (actual time) 0:35.072 (adjusted time)
2. Breanna HARGRAVE (SA) Super-Dome 0:35.09 (actual time) 0:35.263 (adjusted time)
3. Lara TUCKER (SA) Super-Dome 0:35.68 (actual time) 0:35.856 (adjusted time)
4. Jacqui MENGLER-MOHR (QLD) Anna Meares Velodrome 0:36.051 (actual time) 0:35.973 (adjusted time)
5. Lauren PERRY (TAS) Silverdome 0:37.03 (actual time) 0:36.922 (adjusted time)
6. Lizanne FOX (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:37.817 (actual time) 0:37.702 (adjusted time)
7. Sally MCKENNA (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:38.789 (actual time) 0:38.543 (adjusted time)
8. Joanne ARANCIBIA (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:38.884 (actual time) 0:38.766 (adjusted time)
9. Hannah SANDISON (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:39.112 (actual time) 0:38.993 (adjusted time)
10. Emily WALKER (TAS) Silverdome 0:40.7 (actual time) 0:40.581 (adjusted time)
11. Jacqui KLOWSS (QLD) Anna Meares Velodrome 0:40.687 (actual time) 0:40.599 (adjusted time)
12. Emily WILLIAMS (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:41.646 (actual time) 0:41.52 (adjusted time)
13. Karis BONSER (WA) Speed Dome 0:42.974 (actual time) 0:42.145 (adjusted time)
14. Elyson BRIGGS (QLD) Anna Meares Velodrome 0:43.39 (actual time) 0:43.296 (adjusted time)
15. Laura BRIENESSE (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:44.04 (actual time) 0:43.906 (adjusted time)

Para-Cycling B

Para-Cycling C

1. Amanda REID WC2 (NSW) Dunc Gray Velodrome 0:39.087 (actual time) 0:38.839 (adjusted time)
2. Bronwyn DOLMAN WC5 (SA) Super-Dome 0:41.11 (actual time) 0:41.308 (adjusted time)
3. Michael SHIPPLEY MC5 (QLD) Anna Meares Velodrome 1:06.263 (actual time) 1:06.119 (adjusted time)
4. Gordon ALLAN MC2 (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:11.54 (actual time) 1:11.087 (adjusted time)
5. Kyle WILLIS MC3 (QLD) Anna Meares Velodrome 1:13.404 (actual time) 1:13.245 (adjusted time)
6. Patrick BEST MC4 (TAS) Silverdome 1:15.17 (actual time) 1:14.951 (adjusted time)
7. Alister WOODROFFE MC5 (TAS) Silverdome 1:20.54 (actual time) 1:20.305 (adjusted time)
8. Mitchell BAILS MC2 (SA) Super-Dome 1:21.73 (actual time) 1:22.142 (adjusted time)
9. Nathan GLARVEY AWII (QLD) Anna Meares Velodrome 1:25.118 (actual time) 1:24.934 (adjusted time)