2021 NJTS Round 2


Flying 200m Results

Final Result

Under 15 Men

1. Alex HEWES (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 12.361 (actual time) 12.459 (adjusted time)
2. Nicholas BROXAM (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 13.08 (actual time) 13.097 (adjusted time)
3. Ollie JIROVEC (VIC) Brunswick DISC 13.282 (actual time) 13.204 (adjusted time)
4. Bryce NICHOLLS (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 13.416 (actual time) 13.337 (adjusted time)
5. Jonas SHELVERTON (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 13.33 (actual time) 13.347 (adjusted time)
6. Kai ARBERY (SA) Mt Gambier CC Super-Dome 13.435 (actual time) 13.35 (adjusted time)
7. Bailey MACDONALD (ACT) Canberra Combine Super-Dome 13.455 (actual time) 13.363 (adjusted time)
8. Liam GOLTMAN (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 13.42 (actual time) 13.437 (adjusted time)
9. James MATTHEWS (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 13.473 (actual time) 13.575 (adjusted time)
10. Ewan LANDMAN (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 13.68 (actual time) 13.586 (adjusted time)
11. Max GOOLD (VIC) Blackburn Black DISC 13.679 (actual time) 13.599 (adjusted time)
12. Jake PAJTL (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 13.62 (actual time) 13.637 (adjusted time)
13. Ethan LANG (QLD) Hamilton Wheelers Cycling Club Anna Meares Velodrome 13.55 (actual time) 13.659 (adjusted time)
14. Lachlan WALTERS (QLD) Hamilton Wheelers Cycling Club Anna Meares Velodrome 13.579 (actual time) 13.685 (adjusted time)
15. Angus WHITINGTON (ACT) Canberra Combine Anna Meares Velodrome 13.586 (actual time) 13.695 (adjusted time)
16. Taj HINDELL (VIC) Brunswick DISC 13.93 (actual time) 13.848 (adjusted time)
17. Samuel HILDITCH (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 13.849 (actual time) 13.964 (adjusted time)
18. William BROWN (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 14.12 (actual time) 14.023 (adjusted time)
19. Chase HADDEN (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 14.116 (actual time) 14.033 (adjusted time)
20. Patrick MAYE (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 14.11 (actual time) 14.128 (adjusted time)
21. Nate TROWELL (VIC) Blackburn Black DISC 14.213 (actual time) 14.129 (adjusted time)
22. Oliver BEATON (VIC) Blackburn Black DISC 14.237 (actual time) 14.153 (adjusted time)
23. Rab DRUMMOND (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 14.27 (actual time) 14.288 (adjusted time)
24. Maxx NUSPAN (VIC) Brunswick DISC 14.55 (actual time) 14.464 (adjusted time)
25. James MAXTED (VIC) Blackburn Black DISC 14.615 (actual time) 14.529 (adjusted time)
26. Kelly BISCHOFF (VIC) Blackburn Black DISC 14.674 (actual time) 14.588 (adjusted time)
27. Angus CORBETT (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 14.72 (actual time) 14.619 (adjusted time)
28. Darcy GREENWOOD (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 14.759 (actual time) 14.658 (adjusted time)
29. Mitchell LOUIE (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 14.657 (actual time) 14.777 (adjusted time)
30. Ravi HERMKENS (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 14.77 (actual time) 14.789 (adjusted time)
31. Caleb ABBOTT (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 14.97 (actual time) 14.989 (adjusted time)
32. Hayden VIMPANI (VIC) Blackburn Black DISC 15.511 (actual time) 15.42 (adjusted time)
33. Jacob LARSON (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 15.599 (actual time) 15.507 (adjusted time)
34. Aron DALY (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 15.71 (actual time) 15.543 (adjusted time)
35. Zachary DOUGLAS-SAVAGE (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 15.511 (actual time) 15.64 (adjusted time)
36. Jami BUCKLEY (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 15.87 (actual time) 15.701 (adjusted time)
37. Stuart RAY (VIC) Brunswick DISC 16.703 (actual time) 16.605 (adjusted time)
38. Sebastian FREER (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 17.501 (actual time) 17.398 (adjusted time)
39. Mitchell MORLEY (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 17.898 (actual time) 17.793 (adjusted time)

Under 15 Women

1. Ebony ROBINSON (NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 12.99 (actual time) 13.007 (adjusted time)
2. Amelie SANDERS (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 13.493 (actual time) 13.596 (adjusted time)
3. Anna DUBIER (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 13.68 (actual time) 13.697 (adjusted time)
4. Ava SCHMIDTKE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 14.454 (actual time) 14.355 (adjusted time)
5. Leani VAN DER BERG (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 14.47 (actual time) 14.371 (adjusted time)
6. Maddison SMITH (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 14.372 (actual time) 14.481 (adjusted time)
7. Sonia VETISCH (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 14.6 (actual time) 14.619 (adjusted time)
8. Ella LIANG (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 14.567 (actual time) 14.678 (adjusted time)
9. Paige SQUIRE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 14.785 (actual time) 14.684 (adjusted time)
10. Hayley DELL (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 14.68 (actual time) 14.699 (adjusted time)
11. Megan MOORE (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 14.576 (actual time) 15.536 (adjusted time)
12. Sybille O'Rourke (TAS) Tasmania Combined Silverdome 15.6 (actual time) 15.62 (adjusted time)
13. Sophie Brotherton (TAS) Tasmania Combined Silverdome 15.6 (actual time) 15.62 (adjusted time)
14. Charlotte SLATTERY (VIC) Blackburn Black DISC 15.76 (actual time) 15.662 (adjusted time)
15. Eden SEALEY-CUNNINGTON (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 15.578 (actual time) 15.697 (adjusted time)
16. Maya BENNETTE (VIC) Blackburn Black DISC 15.82 (actual time) 15.721 (adjusted time)
17. Tara FITZPATRICK (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 16.278 (actual time) 16.167 (adjusted time)
18. Lucy Oliver (TAS) Tasmania Combined Silverdome 16.21 (actual time) 16.231 (adjusted time)
19. Emma BLUME (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 16.69 (actual time) 16.711 (adjusted time)
20. Caitilin ROSE (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 16.71 (actual time) 16.731 (adjusted time)

Under 17 Men

1. Ben ANDERSON (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 11.23 (actual time) 11.244 (adjusted time)
2. Wil HOLMES (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 11.58 (actual time) 11.512 (adjusted time)
3. Jaydan STANTON-KEIR (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 11.59 (actual time) 11.605 (adjusted time)
4. Noah BLANNIN (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 11.52 (actual time) 11.607 (adjusted time)
5. Noah MASON (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 11.62 (actual time) 11.635 (adjusted time)
6. Eddie JIROVEC (VIC) Brunswick DISC 11.862 (actual time) 11.803 (adjusted time)
7. Jamie RADFORD (VIC) Blackburn Red DISC 11.864 (actual time) 11.805 (adjusted time)
8. Oscar JAKEMAN (NSW) Port Macquarie Dunc Gray Velodrome 11.88 (actual time) 11.895 (adjusted time)
9. Kai GOLTMAN (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 11.9 (actual time) 11.915 (adjusted time)
10. Luke RICHERT (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 11.848 (actual time) 11.937 (adjusted time)
11. Hayden VAN DER PLOEG (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 11.93 (actual time) 11.946 (adjusted time)
12. Hamish BARTON (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 12.04 (actual time) 11.963 (adjusted time)
13. Xavier BLAND (NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 11.99 (actual time) 12.005 (adjusted time)
14. Jamie ANDERSON (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.09 (actual time) 12.012 (adjusted time)
15. Tom LOADMAN (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 11.924 (actual time) 12.013 (adjusted time)
16. Nate HADDEN (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 12.09 (actual time) 12.03 (adjusted time)
17. Adam LEES (VIC) Blackburn Red DISC 12.183 (actual time) 12.123 (adjusted time)
18. Niel VAN NIEKERK (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.208 (actual time) 12.13 (adjusted time)
19. Jackson WILLIAMS (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 12.22 (actual time) 12.142 (adjusted time)
20. Flynn REITSEMA (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 12.22 (actual time) 12.236 (adjusted time)
21. Seb COLLINS (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 12.17 (actual time) 12.261 (adjusted time)
22. Hamish CLARKSON (VIC) Blackburn Red DISC 12.328 (actual time) 12.267 (adjusted time)
23. Angus GILL (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 12.349 (actual time) 12.288 (adjusted time)
24. Reuben SMITH (VIC) Brunswick DISC 12.351 (actual time) 12.29 (adjusted time)
25. Tom BUTLER (VIC) Brunswick DISC 12.357 (actual time) 12.296 (adjusted time)
26. Jamie COLES (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 12.368 (actual time) 12.307 (adjusted time)
27. Charlie ABEL (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.4 (actual time) 12.32 (adjusted time)
28. Dylan ROGERS (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 12.38 (actual time) 12.396 (adjusted time)
29. William MATHWIN (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.52 (actual time) 12.438 (adjusted time)
30. Sam MCKEE (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 12.47 (actual time) 12.486 (adjusted time)
31. Kalan TUCKER (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.582 (actual time) 12.499 (adjusted time)
32. Lachlan Oliver (TAS) Tasmania Combined Silverdome 12.54 (actual time) 12.556 (adjusted time)
33. Jameson KEY (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 12.64 (actual time) 12.557 (adjusted time)
34. Juan Carlos CAMPOMANES (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 12.478 (actual time) 12.571 (adjusted time)
35. Oscar GALLAGHER (VIC) Blackburn Red DISC 12.642 (actual time) 12.579 (adjusted time)
36. Connor DOYLE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.67 (actual time) 12.587 (adjusted time)
37. Binuk KULATHUNGA (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.761 (actual time) 12.677 (adjusted time)
38. Lawson FRANZMANN (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 12.745 (actual time) 12.682 (adjusted time)
39. Joe SOSSAI (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 12.74 (actual time) 12.756 (adjusted time)
40. Alex WHITE (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 12.835 (actual time) 12.771 (adjusted time)
41. Alex EAVES (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 12.78 (actual time) 12.797 (adjusted time)
42. Riley ALEXANDA (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 12.93 (actual time) 13.027 (adjusted time)
43. Zane FISHER (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 13.09 (actual time) 13.107 (adjusted time)
44. Alastair TAYLOR (VIC) Brunswick DISC 13.211 (actual time) 13.146 (adjusted time)
45. Oskar VON WYSS (VIC) Hawthorn Cycling Club DISC 13.214 (actual time) 13.149 (adjusted time)
46. Luke ZELIFF (VIC) Blackburn Red DISC 13.36 (actual time) 13.294 (adjusted time)
47. Xavier SIRIANNI (VIC) Blackburn Red DISC 13.391 (actual time) 13.325 (adjusted time)
48. Lachie CHAMBERLAIN (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 13.432 (actual time) 13.365 (adjusted time)
49. Oscar HANSEN (NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 13.38 (actual time) 13.397 (adjusted time)
50. Henry Pearce (SA) Adelaide Red Super-Dome 13.5 (actual time) 13.411 (adjusted time)
51. Caleb JOHNSTONE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 13.58 (actual time) 13.489 (adjusted time)
52. Matthew DROHAN (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 13.57 (actual time) 13.587 (adjusted time)
53. Loke EGEDE-POULSEN (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 13.661 (actual time) 13.593 (adjusted time)
54. Harrison OPPERMAN (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 13.89 (actual time) 13.742 (adjusted time)
55. Riley HILL (SA) Mt Gambier CC Super-Dome 13.854 (actual time) 13.761 (adjusted time)
56. Joshua WOODS (VIC) Blackburn Red DISC 14.016 (actual time) 13.947 (adjusted time)
57. Sebastian ZAJACZKOWSKI (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 14.05 (actual time) 13.956 (adjusted time)
58. Tom FOSTER (VIC) Blackburn Red DISC 14.059 (actual time) 13.989 (adjusted time)
59. Oliver NISBET (VIC) Brunswick DISC 14.294 (actual time) 14.223 (adjusted time)
60. Alexander GILFEDDER (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 14.302 (actual time) 14.409 (adjusted time)
61. Jack O'Rourke (TAS) Tasmania Combined Silverdome 14.39 (actual time) 14.409 (adjusted time)
62. Codi WINTER (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 14.833 (actual time) 14.734 (adjusted time)
63. Antonio FERRARO (VIC) Brunswick DISC 16.057 (actual time) 15.977 (adjusted time)

Under 17 Women

1. Liliya TATARINOFF (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 12.11 (actual time) 12.125 (adjusted time)
2. Nicole DUNCAN (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 12.44 (actual time) 12.456 (adjusted time)
3. Keira WILL (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 12.72 (actual time) 12.736 (adjusted time)
4. Mirella WILLIS-HELL (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 12.862 (actual time) 12.779 (adjusted time)
5. Lauren BATES (ACT) Canberra Combine Super-Dome 13.058 (actual time) 12.976 (adjusted time)
6. Indigo SKINNER (VIC) Brunswick DISC 13.076 (actual time) 13.008 (adjusted time)
7. Haylee JACK (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 13.217 (actual time) 13.148 (adjusted time)
8. Summer NORDMEYER (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 13.25 (actual time) 13.165 (adjusted time)
9. Isabelle RUSSELL (VIC) Western Region Academy of Sport Dunc Gray Velodrome 13.091 (actual time) 13.186 (adjusted time)
10. Keeley HENDERSON (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 13.1 (actual time) 13.197 (adjusted time)
11. Matilda ANGEL (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 13.32 (actual time) 13.235 (adjusted time)
12. Alana HRIBAR (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 13.335 (actual time) 13.266 (adjusted time)
13. Villo HALASZ (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 13.265 (actual time) 13.363 (adjusted time)
14. Belinda BAILEY (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 13.479 (actual time) 13.409 (adjusted time)
15. Akala KEEBLE (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 13.441 (actual time) 13.539 (adjusted time)
16. Georgia WILSON (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 13.465 (actual time) 13.563 (adjusted time)
17. Lilyth JONES (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 13.67 (actual time) 13.599 (adjusted time)
18. Meika DERRICO (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 13.92 (actual time) 13.938 (adjusted time)
19. Lucy HALL (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 14.081 (actual time) 14.008 (adjusted time)
20. Maya DILLON (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 14.04 (actual time) 14.058 (adjusted time)
21. Millie CANNING (VIC) Blackburn Red DISC 14.17 (actual time) 14.096 (adjusted time)
22. Ava GIRAMONDO (VIC) Brunswick DISC 14.179 (actual time) 14.105 (adjusted time)
23. Amy MASTERS (VIC) Blackburn Red DISC 14.377 (actual time) 14.302 (adjusted time)
24. Lauren SPAGNOLO (VIC) Brunswick DISC 14.425 (actual time) 14.35 (adjusted time)
25. Milana FREER (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 15.173 (actual time) 15.094 (adjusted time)
26. Charlotte LANG (VIC) Hawthorn Cycling Club DISC 15.392 (actual time) 15.312 (adjusted time)
27. Ilaria COTRONEI-BAIRD (VIC) Brunswick DISC 16.494 (actual time) 16.408 (adjusted time)
28. Alice TENTYE (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 16.96 (actual time) 16.779 (adjusted time)

Under 19 Men

1. Kai FALSTEAD (VIC) Disc 11.06 (actual time) 11.005 (adjusted time)
2. Harrison PAPADIMITRIOU (NSW) Disc 11.9 (actual time) 11.915 (adjusted time)
3. Jack STRBIK (WA) Dunc Gray Velodrome 12.09 (actual time) 12.105 (adjusted time)
4. Lucas MOORE (VIC) Disc 12.424 (actual time) 12.362 (adjusted time)
5. Ayden FITZPATRICK (SA) Super-Dome 13.46 (actual time) 13.375 (adjusted time)
6. Mattison FIEGERT (SA) Super-Dome 13.85 (actual time) 13.763 (adjusted time)
7. Curtis Jubb (NSW) Dunc Gray Velodrome 14.14 (actual time) 14.158 (adjusted time)
8. Cameron ROSS (VIC) Disc 15.646 (actual time) 15.569 (adjusted time)

Under 19 Women

1. Kalinda ROBINSON (VIC) Dunc Gray Velodrome 11.87 (actual time) 11.885 (adjusted time)
2. Grace Johnstone (TAS) Silverdome 13.16 (actual time) 13.177 (adjusted time)
3. Sarah DALY (SA) Mt Gambier Velodrome 14.11 (actual time) 13.96 (adjusted time)