2021 NJTS Round 2


Individual Pursuit Results

Final Result

Under 15 Men

1. Alex HEWES(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:30.676 (actual time) 2:32.084 (adjusted time)
2. Nicholas BROXAM(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:39.07 (actual time) 2:39.453 (adjusted time)
3. Ewan LANDMAN(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:43.22 (actual time) 2:41.843 (adjusted time)
4. Liam GOLTMAN(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:41.840 (actual time) 2:41.859 (adjusted time)
5. James MATTHEWS(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:40.495 (actual time) 2:41.995 (adjusted time)
6. Bailey MACDONALD(ACT) Canberra Combine Super-Dome 2:44.84 (actual time) 2:43.45 (adjusted time)
7. Ethan LANG(QLD) Hamilton Wheelers Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:42.323 (actual time) 2:43.838 (adjusted time)
8. Max GOOLD(VIC) Blackburn Black DISC 2:45.781 (actual time) 2:44.403 (adjusted time)
9. Ollie JIROVEC(VIC) Brunswick DISC 2:47.976 (actual time) 2:46.54 (adjusted time)
10. Lachlan WALTERS(QLD) Hamilton Wheelers Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:45.534 (actual time) 2:46.978 (adjusted time)
11. Jonas SHELVERTON(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:47.12 (actual time) 2:47.522 (adjusted time)
12. William BROWN(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:50.138 (actual time) 2:48.703 (adjusted time)
13. Taj HINDELL(VIC) Brunswick DISC 2:50.460 (actual time) 2:49.043 (adjusted time)
14. Nate TROWELL(VIC) Blackburn Black DISC 2:50.526 (actual time) 2:49.109 (adjusted time)
15. Patrick MAYE(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:51.380 (actual time) 2:51.401 (adjusted time)
16. Rab DRUMMOND(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:51.750 (actual time) 2:51.771 (adjusted time)
17. Jake PAJTL(NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 2:51.810 (actual time) 2:51.831 (adjusted time)
18. Maxx NUSPAN(VIC) Brunswick DISC 2:53.391 (actual time) 2:51.95 (adjusted time)
19. Angus WHITINGTON(ACT) Canberra Combine Anna Meares Velodrome 2:50.326 (actual time) 2:51.96 (adjusted time)
20. Samuel HILDITCH(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:50.912 (actual time) 2:52.448 (adjusted time)
21. Angus CORBETT(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:55.10 (actual time) 2:53.623 (adjusted time)
22. Darcy GREENWOOD(SA) ADELAIDE RED Super-Dome 2:55.13 (actual time) 2:53.653 (adjusted time)
23. Chase HADDEN(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:55.827 (actual time) 2:54.319 (adjusted time)
24. James MAXTED(VIC) Blackburn Black DISC 2:57.658 (actual time) 2:56.182 (adjusted time)
25. Oliver BEATON(VIC) Blackburn Black DISC 3:01.020 (actual time) 2:59.516 (adjusted time)
26. Mitchell LOUIE(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 3:00.871 (actual time) 3:02.745 (adjusted time)
27. Kai ARBERY(SA) Mt Gambier CC Super-Dome 3:11.13 (actual time) 3:03.56 (adjusted time)
28. Zachary DOUGLAS-SAVAGE(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 3:01.740 (actual time) 3:03.564 (adjusted time)
29. Aron DALY(SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 3:12.48 (actual time) 3:04.431 (adjusted time)
30. Caleb ABBOTT(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 3:04.560 (actual time) 3:04.582 (adjusted time)
31. Kelly BISCHOFF(VIC) Blackburn Black DISC 3:06.800 (actual time) 3:05.198 (adjusted time)
32. Hayden VIMPANI(VIC) Blackburn Black DISC 3:07.290 (actual time) 3:05.684 (adjusted time)
33. Ravi HERMKENS(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 3:07.010 (actual time) 3:07.032 (adjusted time)
34. Jami BUCKLEY(SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 3:17.748 (actual time) 3:09.643 (adjusted time)
35. Jacob LARSON(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 3:13.160 (actual time) 3:11.503 (adjusted time)
36. Sebastian FREER(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 3:19.557 (actual time) 3:17.893 (adjusted time)
37. Mitchell MORLEY(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 3:30.635 (actual time) 3:28.828 (adjusted time)

Under 15 Women

1. Anna DUBIER(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:45.640 (actual time) 2:45.66 (adjusted time)
2. Amelie SANDERS(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:50.419 (actual time) 2:52.181 (adjusted time)
3. Megan MOORE(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:51.815 (actual time) 2:53.518 (adjusted time)
4. Ebony ROBINSON(NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 2:53.650 (actual time) 2:53.671 (adjusted time)
5. Ava SCHMIDTKE(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:58.635 (actual time) 2:57.167 (adjusted time)
6. Eden SEALEY-CUNNINGTON(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:57.166 (actual time) 2:58.922 (adjusted time)
7. Sonia VETISCH(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 3:00.090 (actual time) 3:00.112 (adjusted time)
8. Hayley DELL(NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 3:02.070 (actual time) 3:02.092 (adjusted time)
9. Leani VAN DER BERG(SA) ADELAIDE RED Super-Dome 3:03.71 (actual time) 3:02.201 (adjusted time)
10. Ella LIANG(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 3:02.642 (actual time) 3:04.53 (adjusted time)
11. Maddison SMITH(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 3:05.442 (actual time) 3:07.196 (adjusted time)
12. Paige SQUIRE(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 3:08.967 (actual time) 3:07.415 (adjusted time)
13. Charlotte SLATTERY(VIC) Blackburn Black DISC 3:12.690 (actual time) 3:10.95 (adjusted time)
14. Maya BENNETTE(VIC) Blackburn Black DISC 3:13.711 (actual time) 3:11.962 (adjusted time)
15. Sybille O'Rourke(TAS) Tasmania Combined Silverdome 3:12.82 (actual time) 3:13.284 (adjusted time)
16. Caitilin ROSE(NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 3:17.840 (actual time) 3:17.864 (adjusted time)
17. Emma BLUME(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 3:19.460 (actual time) 3:19.484 (adjusted time)
18. Sophie Brotherton(TAS) Tasmania Combined Silverdome 3:23.70 (actual time) 3:24.191 (adjusted time)
19. Tara FITZPATRICK(SA) ADELAIDE RED Super-Dome 3:29.135 (actual time) 3:27.417 (adjusted time)

Under 17 Men

1. Wil HOLMES(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:18.95 (actual time) 2:17.902 (adjusted time)
2. Ben ANDERSON(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:21.600 (actual time) 2:21.617 (adjusted time)
3. Kai GOLTMAN(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:24.340 (actual time) 2:24.357 (adjusted time)
4. Noah BLANNIN(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:24.408 (actual time) 2:25.591 (adjusted time)
5. Nate HADDEN(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:26.765 (actual time) 2:25.604 (adjusted time)
6. Jamie COLES(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:27.686 (actual time) 2:26.517 (adjusted time)
7. Niel VAN NIEKERK(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:28.74 (actual time) 2:27.618 (adjusted time)
8. Tom BUTLER(VIC) Brunswick DISC 2:29.439 (actual time) 2:28.256 (adjusted time)
9. Eddie JIROVEC(VIC) Brunswick DISC 2:29.519 (actual time) 2:28.336 (adjusted time)
10. Angus GILL(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:30.472 (actual time) 2:29.281 (adjusted time)
11. Luke RICHERT(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:28.223 (actual time) 2:29.438 (adjusted time)
12. Hayden VAN DER PLOEG(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:29.44 (actual time) 2:29.8 (adjusted time)
13. Alex EAVES(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:29.65 (actual time) 2:30.01 (adjusted time)
14. Jamie ANDERSON(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:31.375 (actual time) 2:30.233 (adjusted time)
15. Oscar JAKEMAN(NSW) Port Macquarie Dunc Gray Velodrome 2:30.370 (actual time) 2:30.388 (adjusted time)
16. Xavier BLAND(NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 2:31.420 (actual time) 2:31.438 (adjusted time)
17. Hamish CLARKSON(VIC) Blackburn Red DISC 2:32.690 (actual time) 2:31.482 (adjusted time)
18. Seb COLLINS(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:30.322 (actual time) 2:31.571 (adjusted time)
19. Dylan ROGERS(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:31.92 (actual time) 2:32.286 (adjusted time)
20. Noah MASON(NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 2:32.320 (actual time) 2:32.338 (adjusted time)
21. Flynn REITSEMA(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:32.82 (actual time) 2:33.188 (adjusted time)
22. William MATHWIN(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:34.567 (actual time) 2:33.401 (adjusted time)
23. Tom LOADMAN(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:32.158 (actual time) 2:33.423 (adjusted time)
24. Lachlan Oliver(TAS) Tasmania Combined Silverdome 2:33.28 (actual time) 2:33.649 (adjusted time)
25. Connor DOYLE(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:35.04 (actual time) 2:33.824 (adjusted time)
26. Hamish BARTON(SA) ADELAIDE RED Super-Dome 2:35.585 (actual time) 2:34.412 (adjusted time)
27. Charlie ABEL(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:36.275 (actual time) 2:35.096 (adjusted time)
28. Alex WHITE(VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 2:36.863 (actual time) 2:35.622 (adjusted time)
29. Oscar GALLAGHER(VIC) Blackburn Red DISC 2:37.552 (actual time) 2:36.305 (adjusted time)
30. Adam LEES(VIC) Blackburn Red DISC 2:37.866 (actual time) 2:36.617 (adjusted time)
31. Jamie RADFORD(VIC) Blackburn Red DISC 2:38.338 (actual time) 2:37.085 (adjusted time)
32. Sam MCKEE(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:37.20 (actual time) 2:37.579 (adjusted time)
33. Zane FISHER(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:37.950 (actual time) 2:37.969 (adjusted time)
34. Reuben SMITH(VIC) Brunswick DISC 2:39.370 (actual time) 2:38.109 (adjusted time)
35. Alastair TAYLOR(VIC) Brunswick DISC 2:39.924 (actual time) 2:38.659 (adjusted time)
36. Juan Carlos CAMPOMANES(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:37.59 (actual time) 2:38.9 (adjusted time)
37. Lawson FRANZMANN(VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 2:40.490 (actual time) 2:39.22 (adjusted time)
38. Binuk KULATHUNGA(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:41.535 (actual time) 2:40.268 (adjusted time)
39. Xavier SIRIANNI(VIC) Blackburn Red DISC 2:42.034 (actual time) 2:40.752 (adjusted time)
40. Oskar VON WYSS(VIC) Hawthorn Cycling Club DISC 2:42.830 (actual time) 2:41.542 (adjusted time)
41. Matthew DROHAN(NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 2:41.610 (actual time) 2:41.629 (adjusted time)
42. Joe SOSSAI(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:42.180 (actual time) 2:42.199 (adjusted time)
43. Jameson KEY(SA) ADELAIDE RED Super-Dome 2:44.277 (actual time) 2:42.988 (adjusted time)
44. Loke EGEDE-POULSEN(VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 2:44.918 (actual time) 2:43.613 (adjusted time)
45. Lachie CHAMBERLAIN(VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 2:45.303 (actual time) 2:43.995 (adjusted time)
46. Oscar HANSEN(NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 2:44.130 (actual time) 2:44.15 (adjusted time)
47. Luke ZELIFF(VIC) Blackburn Red DISC 2:45.859 (actual time) 2:44.547 (adjusted time)
48. Caleb JOHNSTONE(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:46.018 (actual time) 2:44.716 (adjusted time)
49. Sebastian ZAJACZKOWSKI(SA) ADELAIDE RED Super-Dome 2:46.875 (actual time) 2:45.566 (adjusted time)
50. Henry Pearce(SA) Adelaide Red Super-Dome 2:48.69 (actual time) 2:47.367 (adjusted time)
51. Tom FOSTER(VIC) Blackburn Red DISC 2:50.268 (actual time) 2:48.921 (adjusted time)
52. Joshua WOODS(VIC) Blackburn Red DISC 2:52.422 (actual time) 2:51.058 (adjusted time)
53. Jack O'Rourke(TAS) Tasmania Combined Silverdome 2:50.70 (actual time) 2:51.111 (adjusted time)
54. Riley ALEXANDA(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:51.232 (actual time) 2:52.655 (adjusted time)
55. Riley HILL(SA) Mt Gambier CC Super-Dome 2:54.10 (actual time) 2:52.67 (adjusted time)
56. Alexander GILFEDDER(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:53.289 (actual time) 2:54.79 (adjusted time)
57. Harrison OPPERMAN(SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 3:03.67 (actual time) 2:55.715 (adjusted time)
58. Oliver NISBET(VIC) Brunswick DISC 2:57.919 (actual time) 2:56.511 (adjusted time)
59. Antonio FERRARO(VIC) Brunswick DISC 3:09.170 (actual time) 3:07.673 (adjusted time)

Under 17 Women

1. Keira WILL(NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 2:33.310 (actual time) 2:33.328 (adjusted time)
2. Lauren BATES(ACT) Canberra Combine Super-Dome 2:38.43 (actual time) 2:37.289 (adjusted time)
3. Lilyth JONES(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:42.293 (actual time) 2:41.009 (adjusted time)
4. Alana HRIBAR(VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 2:43.544 (actual time) 2:42.25 (adjusted time)
5. Liliya TATARINOFF(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 2:43.310 (actual time) 2:43.33 (adjusted time)
6. Nicole DUNCAN(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 2:43.810 (actual time) 2:43.83 (adjusted time)
7. Summer NORDMEYER(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:45.29 (actual time) 2:44.099 (adjusted time)
8. Eliza CARNES(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:42.968 (actual time) 2:44.379 (adjusted time)
9. Belinda BAILEY(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:46.586 (actual time) 2:45.268 (adjusted time)
10. Villo HALASZ(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:43.898 (actual time) 2:45.46 (adjusted time)
11. Isabelle RUSSELL(VIC) Western Region Academy of Sport Dunc Gray Velodrome 2:43.898 (actual time) 2:45.535 (adjusted time)
12. Haylee JACK(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:47.784 (actual time) 2:46.421 (adjusted time)
13. Indigo SKINNER(VIC) Brunswick DISC 2:48.253 (actual time) 2:46.886 (adjusted time)
14. Keeley HENDERSON(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:46.741 (actual time) 2:48.185 (adjusted time)
15. Georgia WILSON(QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 2:49.755 (actual time) 2:51.373 (adjusted time)
16. Akala KEEBLE(QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 2:49.755 (actual time) 2:51.451 (adjusted time)
17. Milana FREER(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:53.122 (actual time) 2:51.715 (adjusted time)
18. Lauren SPAGNOLO(VIC) Brunswick DISC 2:54.075 (actual time) 2:52.661 (adjusted time)
19. Mirella WILLIS-HELL(SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 2:55.365 (actual time) 2:54.102 (adjusted time)
20. Ava GIRAMONDO(VIC) Brunswick DISC 2:56.007 (actual time) 2:54.577 (adjusted time)
21. Lucy HALL(VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 2:59.962 (actual time) 2:58.478 (adjusted time)
22. Meika DERRICO(TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 2:59.16 (actual time) 2:59.591 (adjusted time)
23. Amy MASTERS(VIC) Blackburn Red DISC 3:03.843 (actual time) 3:02.349 (adjusted time)
24. Millie CANNING(VIC) Blackburn Red DISC 3:04.396 (actual time) 3:02.876 (adjusted time)
25. Charlotte LANG(VIC) Hawthorn Cycling Club DISC 3:06.855 (actual time) 3:05.314 (adjusted time)
26. Maya DILLON(NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 3:06.630 (actual time) 3:06.652 (adjusted time)
27. Ilaria COTRONEI-BAIRD(VIC) Brunswick DISC 3:16.733 (actual time) 3:15.111 (adjusted time)
28. Alice TENTYE(SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 3:33.41 (actual time) 3:25.138 (adjusted time)

Under 19 Men

1. Ayden FITZPATRICK(SA) Super-Dome 2:41.02 (actual time) 2:39.86 (adjusted time)
2. Mattison FIEGERT(SA) Super-Dome 2:53.205 (actual time) 2:42.957 (adjusted time)
3. Kai FALSTEAD(VIC) Disc 3:36.656 (actual time) 3:35.234 (adjusted time)
4. Jack STRBIK(WA) Dunc Gray Velodrome 3:44.640 (actual time) 3:44.667 (adjusted time)
5. Lucas MOORE(VIC) Disc 3:46.756 (actual time) 3:45.268 (adjusted time)
6. Curtis Jubb(NSW) Dunc Gray Velodrome 4:34.950 (actual time) 4:34.983 (adjusted time)
7. Cameron ROSS(VIC) Disc 4:42.722 (actual time) 4:40.866 (adjusted time)

Under 19 Women

1. Grace Johnstone(TAS) Silverdome 2:51.13 (actual time) 2:51.542 (adjusted time)
2. Sarah DALY(SA) Mt Gambier Velodrome 3:04.99 (actual time) 2:57.02 (adjusted time)