2021 NJTS Round 2


Time Trial Results

Final Result

Under 15 Men

1. Nicholas BROXAM (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 0:37.93 (actual time) 0:38.074 (adjusted time)
2. Alex HEWES (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 37.956 (actual time) 0:38.229 (adjusted time)
3. Bailey MACDONALD (ACT) Canberra Combine Super-Dome 39.12 (actual time) 0:38.892 (adjusted time)
4. Ewan LANDMAN (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 39.67 (actual time) 0:39.439 (adjusted time)
5. Ollie JIROVEC (VIC) Brunswick DISC 0:40.088 (actual time) 0:39.949 (adjusted time)
6. Chase HADDEN (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:40.227 (actual time) 0:40.088 (adjusted time)
7. James MATTHEWS (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 40.267 (actual time) 0:40.556 (adjusted time)
8. Taj HINDELL (VIC) Brunswick DISC 0:41.000 (actual time) 0:40.858 (adjusted time)
9. Lachlan WALTERS (QLD) Hamilton Wheelers Cycling Club Anna Meares Velodrome 40.626 (actual time) 0:40.923 (adjusted time)
10. Kai ARBERY (SA) Mt Gambier CC Super-Dome 41.226 (actual time) 0:40.986 (adjusted time)
11. Angus WHITINGTON (ACT) Canberra Combine Anna Meares Velodrome 40.701 (actual time) 0:40.993 (adjusted time)
12. Max GOOLD (VIC) Blackburn Black DISC 0:41.171 (actual time) 0:41.029 (adjusted time)
13. Jake PAJTL (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 41.240 (actual time) 0:41.291 (adjusted time)
14. Jonas SHELVERTON (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 41.14 (actual time) 0:41.296 (adjusted time)
15. Liam GOLTMAN (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 41.250 (actual time) 0:41.301 (adjusted time)
16. Ethan LANG (QLD) Hamilton Wheelers Cycling Club Anna Meares Velodrome 41.073 (actual time) 0:41.373 (adjusted time)
17. Patrick MAYE (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 41.330 (actual time) 0:41.381 (adjusted time)
18. Caleb ABBOTT (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 41.350 (actual time) 0:41.401 (adjusted time)
19. Bryce NICHOLLS (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:41.629 (actual time) 0:41.485 (adjusted time)
20. Rab DRUMMOND (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 41.600 (actual time) 0:41.651 (adjusted time)
21. Darcy GREENWOOD (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 41.9 (actual time) 0:41.656 (adjusted time)
22. Samuel HILDITCH (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 41.682 (actual time) 0:41.981 (adjusted time)
23. Aron DALY (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 43.9 (actual time) 0:42.433 (adjusted time)
24. Nate TROWELL (VIC) Blackburn Black DISC 0:42.666 (actual time) 0:42.519 (adjusted time)
25. William BROWN (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 42.80 (actual time) 0:42.55 (adjusted time)
26. Kelly BISCHOFF (VIC) Blackburn Black DISC 0:42.964 (actual time) 0:42.815 (adjusted time)
27. Ravi HERMKENS (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 42.820 (actual time) 0:42.873 (adjusted time)
28. Mitchell LOUIE (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 42.993 (actual time) 0:43.301 (adjusted time)
29. Stuart RAY (VIC) Brunswick DISC 0:43.467 (actual time) 0:43.317 (adjusted time)
30. James MAXTED (VIC) Blackburn Black DISC 0:43.571 (actual time) 0:43.42 (adjusted time)
31. Angus CORBETT (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 43.704 (actual time) 0:43.449 (adjusted time)
32. Oliver BEATON (VIC) Blackburn Black DISC 0:43.721 (actual time) 0:43.57 (adjusted time)
33. Hayden VIMPANI (VIC) Blackburn Black DISC 0:44.115 (actual time) 0:43.962 (adjusted time)
34. Maxx NUSPAN (VIC) Brunswick DISC 0:44.984 (actual time) 0:44.828 (adjusted time)
35. Jacob LARSON (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:45.965 (actual time) 0:45.806 (adjusted time)
36. Jami BUCKLEY (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 47.48 (actual time) 0:45.974 (adjusted time)
37. Zachary DOUGLAS-SAVAGE (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 45.823 (actual time) 0:46.151 (adjusted time)
38. Sebastian FREER (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:47.555 (actual time) 0:47.391 (adjusted time)
39. Mitchell MORLEY (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:49.634 (actual time) 0:49.462 (adjusted time)

Under 15 Women

1. Ebony ROBINSON (NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 37.960 (actual time) 0:38.007 (adjusted time)
2. Amelie SANDERS (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 40.84 (actual time) 0:41.138 (adjusted time)
3. Anna DUBIER (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 41.640 (actual time) 0:41.692 (adjusted time)
4. Ella LIANG (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 42.10 (actual time) 0:42.402 (adjusted time)
5. Hayley DELL (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 42.750 (actual time) 0:42.803 (adjusted time)
6. Leani VAN DER BERG (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 43.51 (actual time) 0:43.257 (adjusted time)
7. Sonia VETISCH (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 43.600 (actual time) 0:43.654 (adjusted time)
8. Ava SCHMIDTKE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 44.205 (actual time) 0:43.948 (adjusted time)
9. Charlotte SLATTERY (VIC) Blackburn Black DISC 0:44.457 (actual time) 0:44.298 (adjusted time)
10. Maddison SMITH (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 44.010 (actual time) 0:44.325 (adjusted time)
11. Paige SQUIRE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 44.69 (actual time) 0:44.43 (adjusted time)
12. Emma BLUME (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 44.870 (actual time) 0:44.926 (adjusted time)
13. Eden SEALEY-CUNNINGTON (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 45.059 (actual time) 0:45.388 (adjusted time)
14. Megan MOORE (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 45.148 (actual time) 0:45.478 (adjusted time)
15. Lucy Oliver (TAS) Tasmania Combined Silverdome 45.43 (actual time) 0:45.602 (adjusted time)
16. Maya BENNETTE (VIC) Blackburn Black DISC 0:46.538 (actual time) 0:46.372 (adjusted time)
17. Caitilin ROSE (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 46.620 (actual time) 0:46.678 (adjusted time)
18. Sybille O'Rourke (TAS) Tasmania Combined Silverdome 46.63 (actual time) 0:46.807 (adjusted time)
19. Tara FITZPATRICK (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 48.668 (actual time) 0:48.384 (adjusted time)
20. Sophie Brotherton (TAS) Tasmania Combined Silverdome 50.63 (actual time) 0:50.822 (adjusted time)

Under 17 Men

1. Ben ANDERSON (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 34.210 (actual time) 0:34.252 (adjusted time)
2. Oscar JAKEMAN (NSW) Port Macquarie Dunc Gray Velodrome 35.680 (actual time) 0:35.724 (adjusted time)
3. Hamish BARTON (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 36.074 (actual time) 0:35.865 (adjusted time)
4. Jamie ANDERSON (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 36.112 (actual time) 0:35.903 (adjusted time)
5. Eddie JIROVEC (VIC) Brunswick DISC 0:36.025 (actual time) 0:35.911 (adjusted time)
6. Wil HOLMES (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 36.135 (actual time) 0:35.925 (adjusted time)
7. Noah MASON (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 36.230 (actual time) 0:36.275 (adjusted time)
8. Kai GOLTMAN (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 36.250 (actual time) 0:36.295 (adjusted time)
9. Niel VAN NIEKERK (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 36.54 (actual time) 0:36.328 (adjusted time)
10. Hamish CLARKSON (VIC) Blackburn Red DISC 0:36.599 (actual time) 0:36.483 (adjusted time)
11. Xavier BLAND (NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 36.470 (actual time) 0:36.515 (adjusted time)
12. Jaydan STANTON-KEIR (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 36.500 (actual time) 0:36.545 (adjusted time)
13. Jamie RADFORD (VIC) Blackburn Red DISC 0:36.752 (actual time) 0:36.635 (adjusted time)
14. Charlie ABEL (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 36.965 (actual time) 0:36.75 (adjusted time)
15. Luke RICHERT (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 36.521 (actual time) 0:36.783 (adjusted time)
16. Noah BLANNIN (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 36.574 (actual time) 0:36.836 (adjusted time)
17. Nate HADDEN (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:37.099 (actual time) 0:36.981 (adjusted time)
18. Jackson WILLIAMS (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 37.23 (actual time) 0:37.014 (adjusted time)
19. Joe SOSSAI (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 36.980 (actual time) 0:37.026 (adjusted time)
20. Jamie COLES (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:37.224 (actual time) 0:37.106 (adjusted time)
21. Tom LOADMAN (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 36.882 (actual time) 0:37.146 (adjusted time)
22. Adam LEES (VIC) Blackburn Red DISC 0:37.347 (actual time) 0:37.228 (adjusted time)
23. Alex WHITE (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 0:37.494 (actual time) 0:37.375 (adjusted time)
24. Hayden VAN DER PLOEG (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 37.30 (actual time) 0:37.442 (adjusted time)
25. Tom BUTLER (VIC) Brunswick DISC 0:37.565 (actual time) 0:37.446 (adjusted time)
26. Binuk KULATHUNGA (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 38.022 (actual time) 0:37.801 (adjusted time)
27. Flynn REITSEMA (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 37.79 (actual time) 0:37.933 (adjusted time)
28. Juan Carlos CAMPOMANES (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 37.778 (actual time) 0:38.048 (adjusted time)
29. Reuben SMITH (VIC) Brunswick DISC 0:38.238 (actual time) 0:38.117 (adjusted time)
30. Oscar GALLAGHER (VIC) Blackburn Red DISC 0:38.287 (actual time) 0:38.165 (adjusted time)
31. Dylan ROGERS (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 38.15 (actual time) 0:38.295 (adjusted time)
32. Henry Pearce (SA) Adelaide Red Super-Dome 38.62 (actual time) 0:38.395 (adjusted time)
33. Seb COLLINS (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 38.157 (actual time) 0:38.43 (adjusted time)
34. Connor DOYLE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 38.714 (actual time) 0:38.489 (adjusted time)
35. Kalan TUCKER (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 39.061 (actual time) 0:38.834 (adjusted time)
36. William MATHWIN (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 39.135 (actual time) 0:38.908 (adjusted time)
37. Alex EAVES (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 38.91 (actual time) 0:39.058 (adjusted time)
38. Lachlan Oliver (TAS) Tasmania Combined Silverdome 38.96 (actual time) 0:39.108 (adjusted time)
39. Sam MCKEE (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 39.00 (actual time) 0:39.148 (adjusted time)
40. Jameson KEY (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 39.5 (actual time) 0:39.27 (adjusted time)
41. Alastair TAYLOR (VIC) Brunswick DISC 0:39.507 (actual time) 0:39.382 (adjusted time)
42. Xavier SIRIANNI (VIC) Blackburn Red DISC 0:39.559 (actual time) 0:39.433 (adjusted time)
43. Lachie CHAMBERLAIN (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 0:39.849 (actual time) 0:39.723 (adjusted time)
44. Zane FISHER (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 39.680 (actual time) 0:39.729 (adjusted time)
45. Lawson FRANZMANN (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 0:40.001 (actual time) 0:39.874 (adjusted time)
46. Harrison OPPERMAN (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 41.37 (actual time) 0:39.93 (adjusted time)
47. Oscar HANSEN (NSW) WRAS Dunc Gray Velodrome 39.910 (actual time) 0:39.959 (adjusted time)
48. Luke ZELIFF (VIC) Blackburn Red DISC 0:40.102 (actual time) 0:39.975 (adjusted time)
49. Loke EGEDE-POULSEN (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 0:40.373 (actual time) 0:40.245 (adjusted time)
50. Tom FOSTER (VIC) Blackburn Red DISC 0:40.670 (actual time) 0:40.541 (adjusted time)
51. Riley ALEXANDA (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 40.295 (actual time) 0:40.583 (adjusted time)
52. Oskar VON WYSS (VIC) Hawthorn Cycling Club DISC 0:40.716 (actual time) 0:40.587 (adjusted time)
53. Caleb JOHNSTONE (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 41.212 (actual time) 0:40.972 (adjusted time)
54. Matthew DROHAN (NSW) Hunter District Dunc Gray Velodrome 41.150 (actual time) 0:41.201 (adjusted time)
55. Riley HILL (SA) Mt Gambier CC Super-Dome 41.98 (actual time) 0:41.736 (adjusted time)
56. Joshua WOODS (VIC) Blackburn Red DISC 0:42.418 (actual time) 0:42.283 (adjusted time)
57. Oliver NISBET (VIC) Brunswick DISC 0:42.448 (actual time) 0:42.313 (adjusted time)
58. Antonio FERRARO (VIC) Brunswick DISC 0:42.677 (actual time) 0:42.542 (adjusted time)
59. Sebastian ZAJACZKOWSKI (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 44.34 (actual time) 0:44.082 (adjusted time)
60. Jack O'Rourke (TAS) Tasmania Combined Silverdome 44.37 (actual time) 0:44.538 (adjusted time)
61. Angus GILL (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:45.441 (actual time) 0:45.297 (adjusted time)
62. Codi WINTER (SA) ADELAIDE RED Super-Dome 46.002 (actual time) 0:45.734 (adjusted time)

Under 17 Women

1. Nicole DUNCAN (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 37.550 (actual time) 0:37.596 (adjusted time)
2. Liliya TATARINOFF (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 38.320 (actual time) 0:38.367 (adjusted time)
3. Lauren BATES (ACT) Canberra Combine Super-Dome 39.532 (actual time) 0:39.307 (adjusted time)
4. Keira WILL (NSW) LACC Dunc Gray Velodrome 39.260 (actual time) 0:39.309 (adjusted time)
5. Haylee JACK (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:40.179 (actual time) 0:40.04 (adjusted time)
6. Mirella WILLIS-HELL (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 40.315 (actual time) 0:40.085 (adjusted time)
7. Indigo SKINNER (VIC) Brunswick DISC 0:40.279 (actual time) 0:40.14 (adjusted time)
8. Belinda BAILEY (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:40.354 (actual time) 0:40.215 (adjusted time)
9. Alana HRIBAR (VIC) Carnegie Caulfield Cycling Club DISC 0:40.848 (actual time) 0:40.707 (adjusted time)
10. Summer NORDMEYER (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 41.11 (actual time) 0:40.876 (adjusted time)
11. Maya DILLON (NSW) Central Coast CC Dunc Gray Velodrome 41.090 (actual time) 0:41.141 (adjusted time)
12. Lilyth JONES (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:41.333 (actual time) 0:41.19 (adjusted time)
13. Villo HALASZ (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 40.938 (actual time) 0:41.231 (adjusted time)
14. Matilda ANGEL (SA) ADELAIDE BLUE Super-Dome 41.51 (actual time) 0:41.274 (adjusted time)
15. Eliza CARNES (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 41.459 (actual time) 0:41.756 (adjusted time)
16. Isabelle RUSSELL (VIC) Western Region Academy of Sport Dunc Gray Velodrome 41.644 (actual time) 0:41.943 (adjusted time)
17. Keeley HENDERSON (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 41.885 (actual time) 0:42.185 (adjusted time)
18. Akala KEEBLE (QLD) Gold Coast Cycling Club Anna Meares Velodrome 41.922 (actual time) 0:42.223 (adjusted time)
19. Ava GIRAMONDO (VIC) Brunswick DISC 0:42.529 (actual time) 0:42.382 (adjusted time)
20. Amy MASTERS (VIC) Blackburn Red DISC 0:43.010 (actual time) 0:42.861 (adjusted time)
21. Lucy HALL (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:43.025 (actual time) 0:42.876 (adjusted time)
22. Georgia WILSON (QLD) Balmoral Anna Meares Velodrome 42.697 (actual time) 0:43.003 (adjusted time)
23. Meika DERRICO (TAS) TASMANIA COMBINED Silverdome 43.09 (actual time) 0:43.254 (adjusted time)
24. Lauren SPAGNOLO (VIC) Brunswick DISC 0:43.408 (actual time) 0:43.258 (adjusted time)
25. Milana FREER (VIC) Bendigo and Regional Victoria DISC 0:43.976 (actual time) 0:43.824 (adjusted time)
26. Charlotte LANG (VIC) Hawthorn Cycling Club DISC 0:44.338 (actual time) 0:44.185 (adjusted time)
27. Millie CANNING (VIC) Blackburn Red DISC 0:44.853 (actual time) 0:44.698 (adjusted time)
28. Alice TENTYE (SA) Mt Gambier CC Mt Gambier Velodrome 46.62 (actual time) 0:45.124 (adjusted time)
29. Ilaria COTRONEI-BAIRD (VIC) Brunswick DISC 0:45.369 (actual time) 0:45.212 (adjusted time)

Under 19 Men

1. Kai FALSTEAD (VIC) Disc 0:35.825 (actual time) 0:35.716 (adjusted time)
2. Lucas MOORE (VIC) Disc 0:37.599 (actual time) 0:37.484 (adjusted time)
3. Ayden FITZPATRICK (SA) Super-Dome 41.87 (actual time) 0:41.632 (adjusted time)
4. Cameron ROSS (VIC) Disc 0:44.966 (actual time) 0:44.829 (adjusted time)
5. Jack STRBIK (WA) Dunc Gray Velodrome 1:11.420 (actual time) 1:11.508 (adjusted time)
6. Harrison PAPADIMITRIOU (NSW) Disc 1:14.800 (actual time) 1:14.893 (adjusted time)
7. Curtis Jubb (NSW) Dunc Gray Velodrome 1:25.240 (actual time) 1:25.346 (adjusted time)

Under 19 Women

1. Kalinda ROBINSON (VIC) Dunc Gray Velodrome 36.650 (actual time) 0:36.695 (adjusted time)
2. Grace Johnstone (TAS) Silverdome 40.21 (actual time) 0:40.363 (adjusted time)
3. Sarah DALY (SA) Mt Gambier Velodrome 44.0 (actual time) 0:42.532 (adjusted time)